Од 1.385 тестирања регистрирани 504 нови случаи на ковид-19, пријавени двајца починати

Во изминатите 24 часа направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи на ковид-19 од кои 133 се реинфекции. Оздравеле 321 пациент, а нема починати лица. Дополнително се пријавени две лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи во земјава денеска е 2.490, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 264, Битола - 38, Велес – 30, Куманово – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 19, Тетово и Струмица по 15, Струга – 11, Кичево – 10, Штип – 6, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Свети Николе по 5, Неготино – 4, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Демир Хисар по 3, Радовиш – 2 и во Делчево, Берово, Кратово и Македонски Брод по 1.

Регистрирани се 321 оздравен пациент од кои од Скопје – 166, Битола – 24, Куманово – 16, Тетово, Кавадарци и Охрид по 14, Велес и Штип по 12, Гостивар – 9 , Пробиштип – 6, Прилеп и Неготино по 5, Радовиш и Крива Паланка по 4, Кочани, Гевгелија и Валандово по 3, Струмица – 2, а од Делчево, Дебар, Богданци, Кратово и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се  регистрирани две починати лица од Свети Николе (75г) и Куманово (72г), починати во домашни услови, пријавени за починати на 16.06.2022 и 30.06.2022г.

Направените 1.385 тестови се преку: ИЈЗ-211, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–88, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-18, Генеа-15, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-4, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 621.

Досега во земјата се направени вкупно 2.096.095 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 318.138, бројот на оздравени пациенти е 306.309, на починати е 9.339, а бројот на активни случаи изнесува 2.490

Дистрибуција по градови:Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      150.517, Активни   1328

Куманово    16.972, Активни    125

Битола      16.079, Активни    166

Прилеп      14.404, Активни    100

Тетово      13.658, Активни    84

Кавадарци   10.893, Активни    82

Велес               9.994, Активни     103

Гостивар    9.701, Активни     40

Охрид            9.164, Активни     96

Штип             8.202, Активни     53

Струмица    8.186, Активни     56

Кичево      5.703, Активни     27

Кочани      5.175, Активни     38

Струга      4.780, Активни     31

Гевгелија   4.460, Активни     23

Неготино    3.745, Активни     20

Ресен             2.775, Активни     13

Свети Николе  2.655, Активни     12

Радовиш     2.557, Активни     17

Крива Паланка 2.441, Активни     15

Делчево     2.005, Активни     12

Берово      1.698, Активни     5

Дебар               1.686, Активни     1

Валандово   1.504, Активни     10

Виница      1.401, Активни     3

Пробиштип   1.284, Активни     4

Богданци    1032, Активни     6

Кратово     980, Активни      9

Крушево     933, Активни      0

Демир Хисар 844, Активни      5

Македонски Брод  747, Активни      4

Демир Капија   596, Активни      1

Македонска Каменица 525, Активни      0

Пехчево     486, Активни      0

Дојран      356, Активни      1

 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе