Епидемиолошка состојба

Нови 96 случаи на ковид-19 од 1.314 тестови

Во последните 24 часа се регистрирани 96 нови случаи на ковид-19, од кои 63 во Скопје. Како оздравени се запишани 88 лица. Официјално, во Македонија има 543 активни случаи на заразата.

Од направените 1.314 тестови позитивни тестови на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 63, Битола – 15, Куманово, Кичево и Берово – по 3, Тетово и Охрид – по 2, Прилеп, Кавадарци, Велес, Штип и Свети Николе – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (83), регистрирани се 13 реинфекции.

Регистрирани се 88 оздравени пациенти од: Скопје – 57, Битола – 8, Охрид и Ресен – по 3, Кичево, Кавадарци, Велес, Свети Николе, Кочани и Неготино – по 2, Куманово, Тетово, Гостивар, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.314 тестови преку: ИЈЗ-133, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-42, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–97, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-41, Биотек-37, Систина-34, лабораторија Лаор-17, Синлаб-9, Ремедика-20, Плодност-8, Генеа-5, Никоб Лаб-64, ВФВ Медикал-14, Ели Медика Плус-18, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 615.

Досега во земјата се направени вкупно 2.041.295 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.038, бројот на оздравени пациенти е 301.202, на починати е 9.293, а бројот на активни случаи изнесува 543.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.285, Активни 315
Куманово 16.663, Активни 13
Битола 15.576, Активни 70
Прилеп 14.194, Активни 17
Тетово 13.470, Активни 7
Кавадарци 10.672, Активни 16
Велес 9.783, Активни 2
Гостивар 9.603, Активни 9
Охрид 8.888, Активни 20
Струмица 8.071, Активни 2
Штип 8.044, Активни 11
Кичево 5.641, Активни 7
Кочани 5.087, Активни 6
Струга 4.724, Активни 5
Гевгелија 4.417, Активни 4
Неготино 3.687, Активни 2
Ресен 2.743, Активни 11
Свети Николе 2.629, Активни 3
Радовиш 2.530, Активни 1
Крива Паланка 2.415, Активни 0
Делчево 1.983, Активни 3
Дебар 1.675, Активни 1
Берово 1.674, Активни 13
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.393, Активни 0
Пробиштип 1.267, Активни 0
Богданци 1.021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе