Нови 81 заразен со ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 787 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на ковид 19: Скопје – 56, Прилеп – 5, Битола, Кратово и Куманово – по 3, Кавадарци, Охрид, Тетово и Штип – по 2, Берово, Гевгелија и Кичево - по 1. Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола - 9, Прилеп – 6, Куманово – 3, Тетово и Ккавадарци – по 2, Велес – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 787 тестови: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-10, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-13, Биотек 27, Систина-7, лабораторија Лаор-2, Синлаб-6, Ремедика-6, Плодност-1, Генеа-1, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 376.

Досега во земјата се направени вкупно 2.167.428 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.696, бројот на оздравени пациенти е 332.787, на починати е 9.531 а бројот на активни случаи изнесува 378.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161.280, Активни   233
Куманово    18.202, Активни    15
Битола      17.913, Активни    15
Прилеп      15.480, Активни    17
Тетово      14.455, Активни    9
Кавадарци   12.075, Активни    15
Велес              10.794, Активни    18
Охрид               10.304, Активни    12
Гостивар         10.274, Активни    1
Струмица        8.774, Активни     0
Штип                   8.749, Активни     11
Кичево              6.070, Активни     7
Кочани               5.544, Активни     0
Струга                5.171, Активни     0
Гевгелија               4.876, Активни     3
Неготино                4.137, Активни     5
Ресен                         3.029, Активни     7
Радовиш                  2.834, Активни     2
Свети Николе      2.793, Активни     0
Крива Паланка     2.660, Активни     1
Делчево                  2.183, Активни     0
Берово                    1.873, Активни     2
Дебар                          1.812, Активни     0
Валандово                  1.600, Активни     0
Виница                       1.477, Активни     0
Пробиштип                   1.299, Активни     0
Кратово                        1.124, Активни     5
Богданци                       1.100, Активни     0
Крушево                       1.037, Активни     0
Демир Хисар                      929, Активни      0
Македонски Брод             798, Активни      0
Демир Капија                   628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево                             518, Активни      0
Дојран                              370, Активни      0

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе