Расте бројот на заразени

Нови 639 случаи на ковид-19 од 5.390 тестови, починаа шест пациенти

Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на ковид-19: Скопје – 218, Тетово – 113, Гостивар – 99, Струмица – 37, Куманово – 34, Кичево – 32, Битола – 17, Струга – 16, Дебар – 9, Велес и Охрид – по 8, Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6, Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5, Валандово – 4, Кочани – 3, Радовиш и Делчево – по 2, Неготино,Крива Паланка , Виница и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 22 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Куманово – 5, Тетово – 4, Гостивар – 2, Струмица, Битола и Кочани – по 1.
 
Пријавени се 6 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (75г и 76г) и Тетово (53 г и 77г), по едно починато лице од Гостивар (58г) и Битола (79г).
 
Сите починати лица се починати во болнички услови.
 
Направени се 5.390  тестови преку: ИЈЗ-197, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–99, ЦЈЗ Куманово–88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 4, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-149, Авицена-295, Биотек-248, Систина-102, лабораторија Лаор-584, Синлаб-89, Ремедика-10, Плодност–32, Генеа - 7, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.261.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на ковид-19.
 
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
 
Скопје 70.093, Активни 1.257
Куманово 9.148, Активни 222
Прилеп 8.365, Активни 34
Тетово 8.242, Активни 864
Битола 6.412, Активни 90
Велес 5.506, Активни 29
Гостивар 5.683, Активни 467
Кавадарци 5.195, Активни 37
Охрид 5.096, Активни 75
Штип 4.988, Активни 23
Струмица 4.257, Активни 124
Струга 3.066, Активни 83
Кочани 2.826, Активни 29
Кичево 2.803, Активни 193
Гевгелија 2.199, Активни 2
Неготино 2.185, Активни 1
Свети Николе 1.536, Активни 9
Ресен 1.247, Активни 13
Крива Паланка 1.230, Активни 3
Радовиш 1.185, Активни 21
Берово 1.059, Активни 24
Делчево 979, Активни 5
Дебар 1.035, Активни 81
Виница 899, Активни 13
Пробиштип 791, Активни 2
Валандово 685, Активни 15
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 399, Активни 3
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 377, Активни 18
Пехчево 279, Активни 8
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе