Од 6.542 тестирања

Нови 609 заразени со ковид-19, уште 22 починати пациенти во еден ден

Во последните 24 часа се направени 6.542 тестирања, а регистрирани се 609 нови случаи на ковид-19: Скопје – 276, Куманово – 50, Струмица – 36, Штип – 21, Велес – 20, Охрид и Кавадарци – по 18, Гостивар и Битола – 17, Кичево, Струга и Радовиш – по 15, Прилеп – 14, Кочани – 11, Тетово и Берово – по 9, Ресен – 6, Гевгелија, Свети Николе, Дебар, Валандово и Кратово – по 5, Виница – 4, Крива Паланка, Делчево и Пехчево – по 3, Неготино – 2, Македонски Брод и Македонска Каменица - по 1.

Регистрирани сe 347 оздравени пациенти од: Скопје – 173, Тетово – 25, Куманово – 24, Струмица - 22, Гостивар – 15, Штип – 14, Кичево – 13, Велес – 8, Берово и Делчево – по 6, Кавадарци, Прилеп и Македонска Каменица – по 5, Радовиш, Свети Николе и Пробиштип – по 4, Неготино – 3, Битола, Ресен и Гевгелија – по 2, Крива Паланка, Кочани, Валандово, Кратово и Виница – по 1.

Пријавени се 22 починати лица: 6 починати лица од Скопје (65г, 66г, 73г, 77г, 78г и 81г), 5 починати лица од Струмица (45г, 52г, 64г, 71г и 82г), по 2 починати лица од Прилеп (51г и 82г) и Струга (70г и 80г) и по едно починато лице од Тетово (54г), Гостивар (64г), Берово (72г), Кавадарци (54г), Куманово (46г), Крива Паланка (72г) и Дебар (65г).

Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 6.542 тестови преку: ИЈЗ-297, ЦЈЗ Скопје-53, ЦЈЗ Битола-78, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–84, ЦЈЗ Куманово-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–163, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Авицена-324, Биотек-588, Систина-107, лабораторија Лаор-439, Синлаб-46, Ремедика-42, Плодност–102, Генеа-7, Никоб лаб-853, ВФВ Медикал-145, Ели Медика-182, Ројал Медика –63, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.657.

Досега во земјата се направени вкупно 1.218.501 тестирање на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.059, бројката на оздравени пациенти е 163.417, на починати е 6.236, а бројот на активни случаи изнесува 13.406.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 79.074, Активни 5828

Куманово 10.701, Активни 884

Тетово 10.639, Активни 1.175

Прилеп 8.803, Активни 276

Гостивар 7.865, Активни 727

Битола 6.859, Активни 281

Велес 5.906, Активни 243

Охрид 5.691, Активни 572

Кавадарци 5.614, Активни 198

Струмица 5.453, Активни 552

Штип 5.429, Активни 221

Кичево 3.787, Активни 496

Струга 3.714, Активни 631

Кочани 3.064, Активни 111

Гевгелија 2.326, Активни 74

Неготино 2.274, Активни 51

Свети Николе 1.769, Активни 122

Ресен 1.464, Активни 108

Дебар 1.429, Активни 212

Радовиш 1.418, Активни 111

Крива Паланка 1.319, Активни 64

Берово 1.177, Активни 60

Делчево 1.095, Активни 81

Виница 986, Активни 44

Пробиштип 876, Активни 51

Валандово 768, Активни 37

Богданци 539, Активни 31

Крушево 518, Активни 20

Кратово 501, Активни 57

Македонски Брод 450, Активни 40

Демир Хисар 418, Активни 11

Демир Капија 404, Активни 3

Пехчево 307, Активни 11

Македонска Каменица 284, Активни 20

Дојран 138, Активни 3.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе