Нови 606 заразени со ковид-19, починаа уште 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: направени се 3.257 тестирања, а регистрирани се 606 нови случаи на ковид-19: Скопје – 238, Битола – 63, Кочани – 30, Кавадарци – 29, Куманово и Прилеп по – 28, Штип -22, Велес – 20, Гевгелија – 19, Тетово – 15, Неготино – 12, Кичево – 11, Охрид – 10, Крива Паланка – 9, Свети Николе, Берово, Делчево, Пробиштип и Демир Хисар по – 7, Гостивар, Радовиш и Кратово по – 6, Виница – 5, Струмица – 4, Струга – 3, Ресен и Македонска Каменица по – 2, Валандово, Богданци и Македонски Брод по – 1.

Регистрирани сe 320 оздравени пациент од: Скопје – 157, Куманово – 31, Крива Паланка – 19, Штип – 13, Прилеп и Тетово по – 12, Кочани и Струмица по – 11, Битола – 9, Пробиштип – 7, Берово – 6, Делчево – 5, Гевгелија, Демир Хисар, Ресен и Валандово по – 3, Велес, Кичево, Радовиш и Македонска Каменица по – 2, Кавадарци, Свети Николе, Гостивар, Кратово, Виница, Богданци и Пехчево по – 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 5 починати лица од Скопје (69г, 71г, 79г, 81г и 82г) и 2 лица од Велес (68г и 69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени три починати лица со датум на смрт од 20.08.2021 до 04.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (1), Куманово(1) и Гостивар (1) на возраст од 72 до 83 години, од кои сите 3 се починати во домашни услови.

Направени се 3.029 тестови преку: ИЈЗ-267, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–68, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-183, Биотек-140, Систина-77, лабораторија Лаор-88, Синлаб-12, Ремедика-15, Плодност–49, Генеа-5, Никоб лаб-299, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-51, Ројал Медика –7, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.465.

Досега во земјата се направени вкупно 1.400.249 тестирања на ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.022, бројот на оздравени пациенти е 190.266, на починати е 7.204, а бројот на активни случаи изнесува 7.552

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 89.723, Активни 3.583
Куманово 12.434, Активни 420
Тетово 11.096, Активни 173
Прилеп 9.622, Активни 352
Гостивар 8.017, Активни 32
Битола 7.665, Активни 412
Велес 6.915, Активни 351
Кавадарци 6.429, Активни 309
Штип 6.270, Активни 245
Охрид 6.202, Активни 201
Струмица 5.936, Активни 101
Кичево 4.147, Активни 105
Струга 3.849, Активни 45
Кочани 3.674, Активни 217
Гевгелија 2.604, Активни 108
Неготино 2.433, Активни 81
Свети Николе 2.043, Активни 86
Крива Паланка 1.709, Активни 154
Радовиш 1.622, Активни 60
Ресен 1.602, Активни 53
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.280, Активни 54
Делчево 1.201, Активни 69
Виница 1.099, Активни 37
Пробиштип 1.056, Активни 74
Валандово 868, Активни 26
Кратово 675, Активни 47
Богданци 593, Активни 18
Крушево 559, Активни 23
Демир Хисар 512, Активни 53
Македонски Брод 480, Активни 5
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 369, Активни 43
Пехчево 324, Активни 4
Дојран 151, Активни 7

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе