Статистика за заразата

Нови 53 случаи на ковид-19, нема починати во последните 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 546 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на ковид-19: Скопје – 22, Охрид - 5, Прилеп и Кавадарци – по 4, Битола и Велес – по 3, Тетово, Штип и Ресен – по 2, Куманово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Кратово – 1.

Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 16 реинфекции.

Регистрирани сe 103 оздравени пациенти од: Скопје – 75, Кавадарци – 5, Битола, Велес и Штип – по 4, Ресен – 3, Прилеп и Кратово – по 2, Куманово, Тетово, Кочани и Радовиш – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, е регистрирано едно починато лице од Скопје (82г), починат во болнички услови. Пријавеното лице е починато на 10.09.2022

Направени се 546 тестови: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-42, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-13, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–22, Жан Митрев (Филип Втори)-6, Авицена-9, Биотек 13, Систина-5, лабораторија Лаор-5, Синлаб-4, Ремедика-6, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-13, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-2, Ројал Медика-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 293.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.679 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.519, бројот на оздравени пациенти е 332.422, на починати е 9.527 а бројот на активни случаи изнесува 570.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161.158, Активни   299
Куманово    18.194, Активни    31
Битола      17.909, Активни    39
Прилеп      15.472, Активни    36
Тетово        14.451, Активни    10
Кавадарци   12.070, Активни    19
Велес              10.790, Активни    21
Охрид             10.299, Активни    19
Гостивар      10.274, Активни    3
Струмица      8.774, Активни     8
Штип               8.745, Активни     19
Кичево         6.066, Активни     5
Кочани         5.545, Активни     1
Струга           5.171, Активни     0
Гевгелија         4874, Активни     6
Неготино        4.136, Активни     5
Ресен               3.028, Активни     16
Радовиш       2.834, Активни     7
Свети Николе  2.793, Активни     0
Крива Паланка 2.660, Активни     3
Делчево        2.182, Активни     9
Берово          1.873, Активни     2
Дебар                1.812, Активни     0
Валандово       1.600, Активни     1
Виница           1.477, Активни     0
Пробиштип       1.299, Активни     0
Кратово            1.121, Активни     3
Богданци           1.100, Активни     0
Крушево           1.037, Активни     5
Демир Хисар        927, Активни      2
Македонски Брод  798, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Камениц 534, Активни      0
Пехчево               518, Активни      0
Дојран                 370, Активни      0

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе