Нови 5 заразени со ковид-19 од 2.531 тест, почина еден пациент

Во последните 24 часа се направени 2.531 тестирање, а регистрирани се 5 нови случаи на ковид-19, и тоа во Скопје два, и Велес, Кавадарци и Берово по 1. 

Регистрирани се 86 оздравени пациент од, Скопје – 31, Куманово и Прилеп – по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид – по 6, Битола – 3, Крива Паланка, Демир Хисар и Кратово – по 2, Велес, Кичево и Виница – по 1. 

Пријавено е едно починато лице од Виница на возраст од 76 години. Пациентот е починат во болнички услови.

Направени се 2.531 тестови преку: ИЈЗ-303, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–21, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-1, Институт за микробиологија–0, МАНУ-52, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-149, Биотек-143, Систина-75, лабораторија Лаор-154, Синлаб-25, Ремедика-13, Плодност–53, Генеа–6, Никоб лаб-417, ВФВ Медикал-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 950. 

Досега во земјата се направени вкупно 881.870 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68.669, Активни 60
Куманово 8.882, Активни 10
Прилеп 8.327, Активни 6
Тетово 7.249, Активни 14
Битола 6.306, Активни 5
Велес 5.474, Активни 4
Гостивар 5.181, Активни 1
Кавадарци 5.155, Активни 2
Охрид 5.019, Активни 11
Штип 4.960, Активни 1
Струмица 4.120, Активни 6
Струга 2.981, Активни 0
Кочани 2.792, Активни 0
Кичево 2.596, Активни 13
Гевгелија 2.195, Активни 0
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.524, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 2
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.031, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активн 1
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активн 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0. 

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе