Нови 5 заразени со ковид-19 од 2.466 тестови, почина 39-годишен пациент

Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на ковид-19, и тоа тројца од Скопје  и по еден од Куманово и Тетово. 

Регистрирани се 8 оздравени пациенти, а во болнички услови починат е пациент од Кичево на возраст од 39 години. 

Направени се 2.466 тестови преку: ИЈЗ-129, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово–36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–42, МАНУ-39, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-153, Биотек-161, Систина-106, лабораторија Лаор-172, Синлаб-8, Ремедика-18, Плодност–35, Генеа–13, Никоб лаб-370, ВФВ Медикал-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест), вкупно 918.

Досега во земјата се направени вкупно 861.692 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.645, бројката на оздравени пациенти е 149.916, на починати е 5.478, а бројот на активни случаи изнесува 251.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68.649, Активни 92
Куманово 8.880, Активни 34
Прилеп 8.327, Активни 22
Тетово 7.245, Активни 24
Битола 6.304, Активни 6
Велес 5.472, Активни 4
Гостивар 5.181, Активни 7
Кавадарци 5.153, Активни 0
Охрид 5.018, Активни 16
Штип 4.960, Активни 1
Струмица 4.118, Активни 6
Струга 2.981, Активни 1
Кочани 2.792, Активни 1
Кичево 2.593, Активни 16
Гевгелија 2.195, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.523, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.226, Активни 5
Радовиш 1.161, Активни 2
Берово 1.029, Активни 0
Делчево 973, Активни 1
Дебар 941, Активни 1
Виница 886, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 2
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0. 

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе