Од направени 2.549 тестирања

Нови 415 случаи на ковид-19, регистрирани се 19 починати лица од кои 6 во ноември и декември

Од направени 2.549 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 415 нови случаи на ковид-19 во, 244 оздравени и 19 починати лица. Новите случаи се во Скопје – 170, Прилеп – 62, Кавадарци -  32, Велес – 25, Неготино – 20, Охрид – 12, Струмица – 11, Гевгелија – 10, во Куманово, Тетово и Штип по 8, Богданци – 7, Струга – 6, Крива Паланка – 5, Кратово, во Демир Капија, Кочани и Крушево по 4, во Гостивар и Кичево по 3, во Битола, Делчево и Валандово по 2, и во Виница, Дебар и Демир Хисар по 1.

Регистрираните 244 оздравени пациенти, според податоците од Институтот за јавно здравје се од Скопје – 110, Кавадарци – 24, од Прилеп и Велес по 17, Куманово – 12, Струмица – 9, Битола – 8, Ресен – 7, Гостивар – 6, од Неготино и Берово по 5, Тетово – 4, Штип – 3, Охрид, од Кратово, Демир Капија, Виница, Радовиш и Дојран по 2 и од Богданци, Крива Паланка, Кочани, Кичево и Пехчево по 1.

Пријавени се вкупно 19 починати лица од кои шестмина починале во текот на ноември-декември. Починати се 11 пациенти од Скопје (69г, 75г, 80г, 65г, 66г, 61г, 67г,72г, 76г, 71г и 68г), двајца пациенти од Тетово (79г и 65г) и по еден пациент од Куманово (50г), Прилеп (78г), Велес (77г), Охрид (87г), Кичево (51г) и Гевгелија (69г). Од пријавените смртни случаи 18 се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Направени се 2.549 тестови преку: ИЈЗ-685, ЦЈЗ Скопје-61, Авицена-275, Биотек-261, Жан Митрев (Филип Втори)-139, Систина-213, лабораторија Лаор–202, МАНУ-0, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-10, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-57, Ремедика-15, лабораторија болница Козле-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 594, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 497.268 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 98.584, бројката на оздравени пациенти е 89.022, на починати е 3.037, а бројот на активни случаи изнесува 6.525.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 43.066, активни 2.890

Куманово 5.428, активни 239

Тетово 5.320, активни 227

Прилеп 5.027, активни 437

Гостивар 3.716, активни 113

Штип 3.597, активни 96

Битола 3.341, активни 121

Велес 3.338, активни 236

Охрид 3.101, активни 376

Кавадарци 3.055, активни 446

Струмица 2.650, активни 152

Струга 2.343, активни 165

Кочани 1.781, активни 51

Кичево 1.755, активни 60

Свети Николе 1.100, активни 24

Гевгелија 1.100, активни 111

Неготино 1.086, активни 109

Дебар 785, активни 42

Ресен 784, активни 59

Крива Паланка 780, активни 50

Радовиш 741, активни 39

Делчево 715, активни 226

Берово 630, активни 28

Пробиштип 526, активни 20

Виница 508, активни 22

Валандово 349, активни 21

Кратово 261, активни 30

Демир Хисар 257, активни 12

Македонски Брод 251, активни 8

Крушево 250, активни 51

Богданци 240, активни 16

Демир Капија 231, активни 30

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 10

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе