Активните случаи за еден ден се зголемија од 300 на 326

Нови 39 случаи на ковид-19 од 3.839 тестирања, 12 оздравени, починати нема

Од направени 3.839 тестирања во изминатите 24 часа се регистрирани 39 нови случаи на ковид-19 или 29 повеќе од претходниот ден. Новите случаи се во Тетово - 14, Скопје - 12, Гостивар - 5, Куманово - 4, Кичево - 2, и по еден во Битола и Валандово. Починати лица нема, а регистрирани сe 12 оздравени пациенти од кои 6 од Тетово и по 2 од Скопје, Гостивар и Дебар.

Направени се 3.839 тестови преку: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-63, Авицена-252, Биотек-197, Систина-66, лабораторија Лаор-338, Синлаб-29, Ремедика-18, Плодност–46, Генеа–10, Никоб лаб-559, ВФВ Медикал-18, Ели Медика-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.906. Досега во земјата се направени вкупно 959.456 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.124 бројката на оздравени пациенти е 150.307, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 326.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.823, Активни 118

Куманово 8.917, Активни 36

Прилеп 8.335, Активни 7

Тетово 7.391, Активни 94

Битола 6.312, Активни 2

Велес 5.478, Активни 4

Гостивар 5.209, Активни 21

Кавадарци 5.156, Активни 1

Охрид 5.025, Активни 6

Штип 4.964, Активни 3

Струмица 4.130, Активни 5

Струга 2.986, Активни 5

Кочани 2.796, Активни 4

Кичево 2.609, Активни 10

Гевгелија 2.196, Активни 1

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.526, Активни 1

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.227, Активни 0

Радовиш 1.162, Активни 1

Берово 1.032, Активни 0

Делчево 974, Активни 1

Дебар 949, Активни 5

Виница 886, Активни 0

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 668, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 359, Активни 0

Пехчево 269, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 0

Дојран 132, Активни 0

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе