Нови 324 заразени со ковид-19, починаа 26 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13, Штип – 11, Битола, Велес и Кичево – по 10, Свети Николе – 9, Кочани и Виница – по 8, Радовиш –6, Гостивар и Дебар – по 4, Кавадарци, Гевгелија, Ресен, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 3, Струга, Неготино, Берово и Делчево – по 2, Пробиштип, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 1.178 оздравени пациенти од: Скопје – 575, Куманово - 76, Прилеп и Кавадарци – по 54, Битола – 53, Велес – 43, Тетово – 40, Штип – 36, Крушево – 27, Гостивар – 26, Гевгелија и Неготино – по 18, Кочани – 17, Кичево – 14, Струмица – 13, Охрид – 12, Виница и Ресен – по 11, Демир Хисар – 10, Берово и Македонски Брод – 9, Струга – 8, Свети Николе и Делчево – по 7, Радовиш, Крива Паланка и Демир Капија – по 5, Дебар и Богданци – по 4, Пехчево – 3, Кратово, Македонска Каменица, Пробиштип и Дојран – 1.

Пријавени се вкупно 26 починати лица: 8 од Скопје (52г,59г,63г,66г,71г,77г,80г и 83г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 86г), Прилеп (73г и 83г) и Гостивар (62г и 69г) и по 1 починато лице од Велес (78г), Кавадарци (75г), Охрид (73г), Штип (67г), Струмица (65г), Кочани (68г), Кичево (71г), Ресен (77г), Радовиш (65г), Берово (75г), Делчево (57г) и Валандово (72г). Од пријавените, 24 се починати во болнички, а 2 лица во домашни услови.

Направени се 2.660 тестови преку: ИЈЗ-373, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-15, Институт за микробиологија–75, МАНУ-105, Жан Митрев (Филип Втори)-117, Авицена-232, Биотек-525, Систина-142, лабораторија Лаор-138, Синлаб-31, Ремедика-38, Плодност–27, Генеа–2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 689.

Досега во земјата се направени вкупно 731.997 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.461, бројката на оздравени пациенти е 136.545, на починати е 5.042, а бројот на активни случаи изнесува 11.874.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67.724, активни 5.445
Куманово 8.651, активни 935
Прилеп 8.221, активни 485
Тетово 7.149, активни 480
Битола 6.195, активни 748
Велес 5.433, активни 413
Гостивар 5.139, активни 306
Кавадарци 5.132, активни 261
Охрид 4.950, активни 454
Штип 4.921, активни 262
Струмица 4.055, активни 246
Струга 2.951, активни 147
Кочани 2.749, активни 166
Кичево 2.497, активни 250
Гевгелија 2.182, активни 181
Неготино 2.169, активни 158
Свети Николе 1.508, активни 105
Ресен 1.219, активни 184
Крива Паланка 1.213, активни 46
Радовиш 1.103, активни 84
Берово 1.020, активни 22
Делчево 958, активни 72
Дебар 935, активни 25
Виница 838, активни 112
Пробиштип 776, активни 21
Валандово 662, активни 20
Богданци 492, активни 48
Крушево 486, активни 73
Демир Капија 394, активни 14
Демир Хисар 391, активни 59
Кратово 359, активни 9
Македонски Брод 356, активни 9
Пехчево 264, активни 14
Македонска Каменица 237, активни 16
Дојран 132, активни 4

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе

Узурпацијата на јавниот простор како камен за сопнување на граѓанскиот активизам.

повеќе

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе