Нови 29 случаи на ковид-19 од 3.856 тестови, починаа уште шест пациенти

Министерството за здравство информира во последните 24 часа се направени 3.856 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Тетово, Битола, Гостивар, Охрид, Виница и Кратово – по 2, Велес, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 50 оздравени пациент од: Скопје – 39, Куманово, Прилеп и Битола – по 2, Виница, Кочани, Кичево, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

Пријавени се вкупно 6 починати лица: по едно лице од Скопје (40г), Куманово (78г), Прилеп (95г), Тетово (54г), Штип (61г) и Струмица (73г).
О

Од пријавените,едно лице е починато во домашни, а останатите 5 во болнички услови.

Направени се 3.856 тестови преку: ИЈЗ-345, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–35, ЦЈЗ Куманово–59, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-64, Жан Митрев (Филип Втори)-206, Авицена-313, Биотек-444, Систина-137, лабораторија Лаор-615, Синлаб-85, Ремедика-84, Плодност–80, Генеа–83, Никоб лаб-168, ВФВ Медикал-80, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 827.

Досега во земјата се направени вкупно 811.693 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.407, бројката на оздравени пациенти е 148.960, на починати е 5.448, а бројот на активни случаи изнесува 999.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68.563, Активни 395
Куманово 8.843, Активни 109
Прилеп 8.309, Активни 56
Тетово 7.219, Активни 43
Битола 6.298, Активни 51
Велес 5.469, Активни 11
Гостивар 5.179, Активни 28
Кавадарци 5.153, Активни 8
Охрид 5.008, Активни 53
Штип 4.959, Активни 15
Струмица 4.111, Активни 36
Струга 2.981, Активни 23
Кочани 2.789, Активни 12
Кичево 2.568, Активни 40
Гевгелија 2.194, Активни 9
Неготино 2.184, Активни 8
Свети Николе 1.523, Активни 9
Ресен 1.234, Активни 9
Крива Паланка 1.219, Активни 3
Радовиш 1.160, Активни 23
Берово 1.029, Активни 2
Делчево 972, Активни 10
Дебар 940, Активни 1
Виница 884, Активни 19
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 4
Демир Хисар 400, Активни 6
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 9
Македонски Брод 359 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 3
Дојран 132, Активни 0. 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе