Ковид статистика

Нови 24 смртни случаи од ковид-19, новозаразени 107 лица од 1.668 тестирања

Инситутот за јавно здравје соопшти дека за 24 часа како последица од компликации од ковид-19 починале 19 лица, но и дека со постар датум на смрт се запишани уште 5 лица кои не ја добиле битката со вирусот. Регистрирани ce 107 нови лабораториски позитивни случаи на заразната болест., а како оздравени се запишани 247 пациенти.  Досега во Македонија се регистрирани близу 200 илјади потврдени случаи на ковид-19.

Во соопштението се наведува дека се направени 1.668 тестирања, од кои 107 биле позитивни на ковид-19 и тоа во:

Скопје – 83, Прилеп – 6, Куманово и Кавадарци – по 4, Битола – 3, Неготино – 2, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 19 починати лица: 12 починати лица од Скопје (86г, 84, 80г, 75г, 75г, 73г, 67г,65г,63г, 57г, 48г и 39г), 2 починати лица од Куманово (71г и 42г) и по едно починато лице од Богданци (70г), Велес (73г), Гевгелија (69г), Кичево (69г)и Македонска Каменица (87г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 16.09.2021 до 04.10.2021 година. Регистрирани се двајца починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово,Гевгелија и Велес, на возраст од 59 до 79 години. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

 

Регистрирани сe 247 оздравени пациенти од: Скопје – 101,Штип – 21, Куманово – 19, Велес – 16, Кратово – 11, Прилеп, Кочани и Крива Паланка – по 9, Тетово – 8, Кавадарци и Валандово – по 7, Струмица, Свети Николе и Виница – по 4, Кичево и Гевгелија – по 3, Битола, Радовиш, Ресен, Крушево и Демир Хисар – по 2, Неготино и Гостивар – по 1.

Направени се 1.668 тестови преку: ИЈЗ-20, ЦЈЗ Скопје-20, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-88,Авицена-52, Биотек-162, Систина-42, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0,Никоб лаб-233, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-36, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 999.

Досега во земјата се направени вкупно 1.344.538 тестирањана ковид-19.

Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.197, бројката на оздравени пациенти е 183.474, на починати е 6.964, а бројот на активни случаи изнесува 6.759.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови 

Заболени (вкупно)                 Активни случаи (вкупно)

Скопје                  86.189              3.447

Куманово             11.873                 550

Тетово                  10.912                166

Прилеп                  9.239                 214

Гостивар                7.989                  64

Битола                   7.248                191

Велес                    6.543                 315

Кавадарци            6.098                 165

Охрид                   6.082                 227

Штип                     5.948                 193

Струмица             5.848                 193

Кичево                  4.047                135

Струга                   3.816                  63

Кочани                  3.403                126

Гевгелија              2.491                  74

Неготино              2.337                  22

Свети Николе      1.957                  84

Радовиш              1.562                  58

Ресен                   1.553                  42

Крива Паланка    1.523                104

Дебар                   1.451                  18

Берово                 1.218                  12

Делчево                1.132                 45

Виница                  1.063                 33

Пробиштип              964                 49

Валандово              836                  11

Кратово                   619                  39

Богданци                570                   18

Крушево                 538                   10

Македонски Брод  476                     9

Демир Хисар         466                   32

Демир Капија        410                     1

М.Каменица          338                   45

Пехчево                316                      1

Дојран                   142                     3

Вкупно             197.197              6.759

 

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе