Нови 194 случаи со ковид-19 и двајца починати

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, Пробиштип-3, Берово-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-5, Кичево-2, Неготино-1. Во болнички услови се починати двајца пациенти од Прилеп (80 г.) и Велес (54 г.).

Институтот за јавно здравје регистрира 158 оздравени пациенти од: Скопје-33, Куманово-8, Дебар-13, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-29, Струга-2, Велес-6, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-8, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-14, Крива Паланка-2, Радовиш-1, Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Берово-5, Валандово-1, Виница-5, Кичево-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.977, бројката на оздравени пациенти е 14.959, на починати е 739, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.279. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7.025, активни 727

• Куманово 1.764, активни 181

• Дебар 286, активни 31

• Штип 1257, активни 51

• Прилеп 684, активни 130

• Тетово 1.442, активни 146

• Струга 672, активни 50

• Велес 328, активни 32

• Битола 309, активни 63

• Охрид 428, активни 40

• Кавадарци 239, активни 42

• Гостивар 936, активни 89

• Гевгелија 126, активни 40 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 251, активни 149

• Крива Паланка 110, активни 26

• Радовиш 85, активни 21

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 363, активни 162

• Пробиштип 115, активни 22

• Демир Хисар 61, активни 2

• Македонски Брод 93, активни 8

• Пехчево 44, активни 3

• Берово 104, активни 32

• Валандово 35, активни 24

• Виница 114, активни 26

• Делчево 163, активни 80 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 25, активни 1

• Свети Николе 352, активни 44

• Кичево 328, активни 34

• Ресен 164, активни 15

• Неготино 54, активни 7 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1697 теста се преку: ИЈЗ-588, ЦЈЗ Скопје-88, Авицена-360,  Биотек-158, МАНУ -118, Жан Митрев (Филип Втори)-110, Систина со PCR метода -117, лабораторија Лаор –56, Судска медицина-15, ЦЈЗ Битола-54, Инфективна клиника-7, ГАК-11, Синлаб-15. Досега во земјата се направени вкупно 188.777 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти од кои на кислородна поддршка се 38 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се две деца и две мајки позитивни на Ковид-19, четири деца и три мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември" примени се двајца пациенти. Вкупно хоспитализирани се 29 пациенти од кои на респиратор се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 175, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 56

• Гази Баба – 85

• Аеродром – 115

• Карпош – 95

• Центар – 105

• Кисела Вода – 90

• Ѓорче Петров – 53

• Бутел – 29

• Шуто Оризари – 17

• Студеничани – 7

• Сарај – 14

• Арачиново – 5

• Илинден – 32

• Сопиште – 3

• Чучер Сандево – 5

• Петровец – 5

• Зелениково – 2

• Странец – 8

• Нераспределен-1. 

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе