Направени 1.454 тестирања

Нови 165 случаи на ковид-19, 7 починати и 128 оздравени е билансот во последните 24 часа

Од вкупно направени 1.454 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, Гостивар-14, Пробиштип -4, Македонски Брод-1, Кичево-2 и во Ресен-5. Починаа седум лица, а регистрирани се 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, Штип-11, Тетово-3, Велес-2, Битола-2, Струмица-1, Ресен-11 и од Неготино-1.

Во изминатите 24 часа починаа седум лица, од нив двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починат е пациент (55). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти, едниот на 68, другиот на 63-годишна возраст. Во болницата во Кавадарци почина пациент од Неготино (56), во болницата во Кочани пациент (56), а во Куманово се починати двајца пациенти на возраст од 71 и 79 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.787, бројката на оздравени пациенти е 2.876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.583. Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 3.280, активни 1.983
Куманово 784, активни 232
Дебар 103, активни 51
Штип 365, активни 160
Прилеп 274, активни 48
Тетово 743, активни 406
Струга 245, активни 147
Велес 189, активни 40
Битола 57, активни 21
Охрид 190, активни 161
Кавадарци 21, активни 15
Гостивар 143, активни 84
Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
Струмица 16, активни 9
Крива Паланка 15, активни 9
Радовиш 4, активни 0
Крушево 7, активни 4
Кочани 73, активни 20
Пробиштип 24, активни 15
Демир Хисар 2, активни 1
Македонски Брод 6, активни 4
Пехчево 6, активни 3
Берово 3, активни 1
Валандово 6, активни 2
Виница 3, активни 0
Делчево 1, активни 0
Кратово 4, активни 1
Свети Николе 34, активни 30
Кичево 40, активни 34
Ресен 116, активни 91
Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.454 теста се преку: ИЈЗ –768, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –98, Биотек –90, МАНУ -180, Жан Митрев (Филип Втори) -143, Судска медицина-11,  Систина  со PCR метода -108, ЦЈЗ Битола-56, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19, а денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се три пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и пет деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 18 нови, вкупно хоспитализирани се 130 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 40 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 91 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
Чаир – 424
Аеродром – 154
Бутел – 163
Гази Баба – 193
Центар – 143
Карпош – 167
Сарај – 148
Кисела Вода – 121
Ѓорче Петров – 113
Студеничани – 113
Шуто Оризари – 90
Арачиново – 54
Илинден – 32
Петровец – 16
Чучер Сандево – 19
Сопиште – 14
Зелениково-6
Странец – 2
Нераспределен- 11

 

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе