Статистика за 24 часа

Нови 153 случаи на ковид-19, починаа уште 13 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа при направени се 1.549 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19: Скопје – 108, Куманово – 12, Прилеп – 9, Кавадарци – 6, Битола – 5, Крива Паланка – 4, Виница – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе, Берово, Делчево и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица од кои по две од Прилеп (54г и 63г), Кавадарци (49г и 70г), и Демир Хисар (74г и 77г), по едно починато лице од Скопје (69г), Кичево (58г), Битола (61г), Гевгелија (69г) и Велес (79г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 309 оздравени пациенти од: Скопје – 120, Куманово и Велес – по 26, Кочани – 20, Штип – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 13, Битола – 11, Тетово – 9, Македонска Каменица – 7, Крива Паланка и Свети Николе – по 6, Гостивар – 4,Струмица, Кичево и Берово – по 3,Виница, Неготино,Делчево, Пробиштип, Гевгелија, Валандово и Кратово – по 2, Ресен, Крушево, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

Дополнително, согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој Термин", се пријавени две починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 30.10.2021.

Регистрирани се по едно починато лице од Скопје и Крива Паланка на возраст од 61 до 80 години,од кои еден е починат во болнички услови ,а еден е починат во домашни услови.

Направени се 1.549 тестови преку: ИЈЗ-31, ЦЈЗ Скопје-10, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-58, Авицена-52, Биотек-77, Систина-57, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-226, ВФВ Медикал-25, Ели Медика-28, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 983.

Досега во земјата се направени вкупно 1.386.978 тестирања на ковид-19.
Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 202.705, бројот на оздравени пациенти е 188.849, на починати е 7.145, а бројот на активни случаи изнесува 6.711.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88.767, Активни 3.399
Куманово 12.295, Активни 413
Тетово 11.025, Активни 144
Прилеп 9.505, Активни 291
Гостивар 8.005, Активни 23
Битола 7.465, Активни 245
Велес 6.823, Активни 321
Кавадарци 6.322, Активни 242
Охрид 6.176, Активни 187
Штип 6.183, Активни 205
Струмица 5.913, Активни 119
Кичево 4.105, Активни 70
Струга 3.843, Активни 43
Кочани 3.586, Активни 172
Гевгелија 2.564, Активни 88
Неготино 2.396, Активни 51
Свети Николе 2.023, Активни 83
Крива Паланка 1654, Активни 140
Радовиш 1.601, Активни 49
Ресен 1.595, Активни 50
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.257, Активни 37
Делчево 1.170, Активни 45
Виница 1.094, Активни 38
Пробиштип 1.027, Активни 68
Валандово 858, Активни 25
Кратово 650, Активни 31
Богданци 586 24
Крушево 549, Активни 13
Демир Хисар 494, Активни 40
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 38
Пехчево 323, Активни 4
Дојран 150, Активни 7.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе