24-часовен биланс

Нови 142 заболени од ковид-19, двајца починати, а бројот на активни случаи достигна 2.099

Од направени 3.101 тестирање во последните 24 часа регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, 32 оздравени пациенти и двајца починати. Бројот на активни случаи се искачи на 2.099, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 79, Гостивар – 16, Кичево – 12, Дебар – 8, Куманово – 7, Тетово и Струга по 6, Радовиш – 3, Струмица – 2 и во Кавадарци, Крива Паланка, Берово и Македонски Брод по 1.

Регистрирани сe 32 оздравени пациенти и тоа од: Дебар – 9, Скопје – 8, Тетово – 5, Гостивар – 3, од Свети Николе и Пехчево по 2 и од Кавадарци, Битола и Гевгелија по 1. Пријавени се 2 починати лица од Тетово (31г и 70г) и двете починати во болнички услови.

Направените 3.101 тест се преку: ИЈЗ-23, ЦЈЗ Скопје-23, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово–8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-155, Авицена-78, Биотек-90, Систина-80, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-603, ВФВ Медикал-23, Ели Медика-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.989. Досега во земјата се направени вкупно 1.022.293 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.164 бројката на оздравени пациенти е 150.556, на починати е 5.509, а бројот на активни случаи изнесува 2.099.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 69.471, Активни 669

Куманово 9.065, Активни 152

Прилеп 8.354, Активни 24

Тетово 7.930, Активни 571

Битола 6.373, Активни 56

Велес 5.488, Активни 12

Гостивар 5.436, Активни 234

Кавадарци 5.176, Активни 18

Охрид 5.061, Активни 40

Штип 4.977, Активни 12

Струмица 4.193, Активни 63

Струга 3.019, Активни 36

Кочани 2.817, Активни 21

Кичево 2.693, Активни 85

Гевгелија 2.197, Активни 0

Неготино 2.184, Активни 0

Свети Николе 1.530, Активни 3

Ресен 1.238, Активни 4

Крива Паланка 1.228, Активни 1

Радовиш 1.176, Активни 12

Берово 1.044, Активни 11

Дебар 998, Активни 45

Делчево 975, Активни 1

Виница 892, Активни 6

Пробиштип 790, Активни 1

Валандово 677, Активни 8

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 400, Активни 0

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 367, Активни 8

Пехчево 276, Активни 5

Македонска Каменица 250, Активни 1

Дојран 132, Активни 0

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе