Високи бројките на болни

Нови 1.299 заразени со ковид-19, починаа 24 пациенти од 35 до 82 години

Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 5.057 тестирања, а регистрирани се 1.299 нови случаи со ковид-19. Оздравени се 413 пациенти, а во болнички услови починале 24.

Од починатите седум се од Скопје, пет од Кавадарци, четири од Прилеп, двајца од Гевгелија и по едно починато лице се регистрирани од Тетово, Велес, Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш.

Најмногу новозаразени има во Скопје – 672, Прилеп – 70, Куманово – 62, Битола – 47, Велес – 44, Охрид – 43, Кавадарци – 38, Неготино – 36, Гостивар – 34, Тетово – 32, Струмица – 30, Кочани – 21, Штип -20, Кичево – 18, Гевгелија – 17, Свети Николе – 16, Радовиш – 13, Ресен – 12, Струга – 11, Валандово – 9, Берово – 8, Крива Паланка и Богданци – по 7, Пробиштип – 6, Делчево и Македонски Брод – по 5, Виница и Крушево – по 4, Демир Хисар и Дојран – по 3, Дебар и Кратово – по 1.

Регистрирани се 413 оздравени пациенти од: Кавадарци – 113, Скопје – 67, Неготино – 62, Прилеп – 36, Куманово – 21, Велес – 18, Тетово, Штип, Битола, Струмица и Кочани – 11, Гостивар и Гевгелија – по 9, Демир Капија – 5, Свети Николе и Делчево – по 3, Ресен, Валандово, Богданци и Кратово – по 2, Радовиш, Пробиштип, Виница и Демир Хисар – по 1.

Направени се 5.057 тестови преку: ИЈЗ-1233, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-73, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–9, Клиника „Жан Митрев"-177, Авицена-402, Биотек-453, Систина-327, лабораторија Лаор–455, Синлаб-156, Ремедика-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.536.

Досега во земјата се направени вкупно 587.546 тестирања на ковид-19.

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројот на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а на активни случаи изнесува 15.038.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 52.851, активни 7.736
Прилеп 6.457, активни 953
Куманово 6.214, активни 538
Тетово 5.971, активни 445
Гостивар 4.223, активни 376
Кавадарци 4.071, активни 626
Штип 3.956, активни 271
Велес 3.980, активни 452
Битола 3.934, активни 452
Охрид 3.762, активни 553
Струмица 3.021, активни 256
Струга 2.559, активни 162
Кочани 2.083, активни 209
Кичево 1.876, активни 90
Неготино 1.750, активни 432
Гевгелија 1.592, активни 333
Свети Николе 1.182, активни 62
Крива Паланка 1.010, активни 140
Ресен 927, активни 122
Дебар 814, активни 20
Радовиш 829, активни 80
Делчево 794, активни 66
Берово 749, активни 85
Пробиштип 628, активни 70
Виница 556, активни 32
Валандово 461, активни 85
Крушево 403, активни 128
Богданци 367, активни 72
Кратово 307, активни 23
Демир Хисар 312, активни 45
Демир Капија 321, активни 78
Македонски Брод 270, активни 18
Пехчево 205, активни 15
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 10.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе