Од 2.598 тестa за ковид-19

3.803 оздравени, 123 новозаразени, починаа 17 пациенти во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 64, Битола – 9, Куманово – 7, Охрид – 5, Прилеп, Велес, Гостивар и Струмица – по 4, Тетово – 3, Штип, Струга, Кочани, Демир Хисар и Кратово – по 2, Кичево, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Радовиш, Делчево, Виница и Македонска Каменица - по 1.

Регистрирани се 3.803 оздравени пациенти од: Скопје – 2109, Куманово – 252, Битола – 180,Тетово – 178, Велес – 165, Гостивар – 126, Гевгелија – 88, Кавадраци – 82, Ресен – 80, Неготино – 73,Штип – 67, Охрид – 59, Кичево – 52, Прилеп – 46, Крушево – 35, Кочани – 30, Свети Николе – 24, Радовиш и Делчево – по 22, Струмица – 18, Демир Хисар – 17, Виница – 16, Струга – 14, Богданци – 13, Демир Капија – 9, Крива Паланка – 8, Дебар – 6, Берово и Пехчево – по 3, Пробиштип, Валандово и Македонска – по 2.

Од вкупниот број на оздравени, 3.564 се пријавени како позитивни во периодот 01.01-31.03.2021.

Се работи за лица кои не се пријавени досега како оздравени до ИЈЗ, а кај кои се поминати 20 дена од позитивен резултат. Овие лица за време на болеста биле хоспитализирани или немале матичен лекар или се странски државјани па затоа не излегол предлог за оздравување во епидемиолошките служби на ЦЈЗ/ПЕ.

Пријавени се вкупно 17 починати лица: 3 од Куманово (53г, 61г и 82г), по 2 починати лица од Скопје (75г и 78г), Тетово (68г и 85г), Битола (62г и 94г) и Кочани (54г и 71г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Гостивар (72г), Охрид (78г), Струмица (77г), Радовиш (73г) и Виница (61г).

Од пријавените 14 се починати во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 2.598 тестови преку: ИЈЗ-378, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-10, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–155, МАНУ-107, Жан Митрев-107, Авицена-175, Биотек-430, Систина-160, Лаор-234, Синлаб-111, Ремедика-99, Плодност–26, Генеа–14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 472.

Досега во земјата се направени вкупно 748.069 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.494, бројката на оздравени пациенти е 143.069, на починати е 5.168, а бројот на активни случаи изнесува 6.257.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.165, активни 2.650
Куманово 8.759, активни 547
Прилеп 8.255, активни 307
Тетово 7.183, активни 244
Битола 6.257, активни 446
Велес 5.458, активни 185
Гостивар 5.154, активни 136
Кавадарци 5.141, активни 103
Охрид 4.974, активни 290
Штип 4.951, активни 146
Струмица 4.092, активни 146
Струга 2.969, активни 106
Кочани 2.768, активни 95
Кичево 2.526, активни 159
Гевгелија 2.189, активни 67
Неготино 2.177, активни 52
Свети Николе 1.517, активни 68
Ресен 1.233, активни 100
Крива Паланка 1.217, активни 23
Радовиш 1.129, активни 64
Берово 1.026, активни 16
Делчево 964, активни 46
Дебар 938, активни 10
Виница 870, активни 95
Пробиштип 785, активни 17
Валандово 664, активни 12
Богданци 493, активни 18
Крушево 488, активни 34
Демир Хисар 396, активни 37
Демир Капија 396, активни 5
Кратово 363, активни 11
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 4
Македонска Каменица 243, активни 17
Дојран 132, активни 0.

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе

Што правите министерке, кога ќе посетите еден приватен или државен иниверзитет за да видите што навистина се случува.

повеќе