Од 2.473 тестови

Нови 10 заразени со ковид-19, починаа двајца пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.473 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на ковид-19, Скопје – 7, Прилеп , Тетово и Струга – по 1. Регистрирани сe 16 оздравени пациенти од Тетово – 10, Скопје и Гостивар – по 2, Прилеп и Штип – по 1. Пријавени се две починати лица од Гостивар (67г) и Тетово (62г), починати во болнички услови.

Направени се 2.473 тестови преку: ИЈЗ-26, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-58, Биотек-56, Систина-62, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-447, ВФВ Медикал-19, Ели Медика-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1662.

Досега во земјата се направени вкупно 955.617 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.086 бројката на оздравени пациенти е 150.295, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 300.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.811, Активни 108
Куманово 8.913, Активни 32
Прилеп 8.335, Активни 7
Тетово 7.378, Активни 87
Битола 6.311, Активни 1
Велес 5.478, Активни 4
Гостивар 5.204, Активни 18
Кавадарци 5.156, Активни 1
Охрид 5.025, Активни 6
Штип 4.964, Активни 3
Струмица 4.130, Активни 5
Струга 2.986, Активни 5
Кочани 2.796, Активни 4
Кичево 2.607, Активни 8
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.526, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.162, Активни 1
Берово 1.032, Активни 0
Делчево 974, Активни 1
Дебар 949, Активни 7
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0. 

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе