Оздравени 502

Нов рекорд: 1.275 новозаразени со ковид-19, починаа 13 лица, имаме 12.762 активни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.331 тестирање, а регистрирани се 1.275 нови случаи на ковид-19. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти, а починати се 13 лица.

Во Скопје новозаразени има 519, Куманово-70,  Штип-36, Прилеп-75, Тетово-85, Струга-30, Велес-47, Битола-69, Охрид-24, Кавадарци-40, Гостивар-55, Гевгелија-22, Струмица-39, Крива Паланка-7, Радовиш-15, Крушево-2, Кочани-20, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-7, Кратово-12, Свети Николе-6, Кичево-34, Ресен-6, Неготино-19. 

Од оздравените пациенти најмногу се од Скопје-306, Куманово-25, Штип-17, Прилеп-12, Тетово-12, Струга-9, Велес-12, Битола-14, Охрид-28, Кавадарци-6, Гевгелија-12, Струмица-17, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-3 и Неготино-1.

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36.372, бројката на оздравени пациенти е 22.526, на починати е 1.084, а бројот на активни случаи изнесува 12.762. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 15.832, активни 5.880

• Куманово 2.522, активни 564

• Дебар 362, активни 68

• Штип 1.832, активни 364

• Прилеп 1.646, активни 707

• Тетово 2.548, активни 801

• Струга 888, активни 145

• Велес 1.013, активни 577

• Битола 884, активни 408

• Охрид 845, активни 319

• Кавадарци 625, активни 285

• Гостивар 1.371, активни 340

• Гевгелија 447, активни 199 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 76 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.113, активни 607

• Крива Паланка 266, активни 113

• Радовиш 273, активни 101

• Крушево 43, активни 20

• Кочани 804, активни 237

• Пробиштип 239, активни 88

• Демир Хисар 94, активни 26

• Македонски Брод 110, активни 12

• Пехчево 60, активни 6

• Берово 228, активни 58

• Валандово 113, активни 38

• Виница 209, активни 92

• Делчево 282, активни 127 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 83, активни 53

• Свети Николе 517, активни 104

• Кичево 653, активни 230

• Ресен 273, активни 83

• Неготино 197, активни 110 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 3.331 теста се преку: ИЈЗ-1152, ЦЈЗ Скопје-173, Авицена-525, Биотек-275, МАНУ -292, Жан Митрев (Филип Втори) -237, Систина со PCR метода -279, лабораторија Лаор –54, Судска медицина-31, ЦЈЗ Битола-148, Инфективна клиника-14, ГАК-0, Синлаб-83, Ремедика-48, лабораторија болница Козле-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 131 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  1 дете суспектно на ковид-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 13 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 44 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 452 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 338

• Гази Баба – 781

• Аеродром -950

• Карпош – 834

• Центар – 791

• Кисела Вода – 716

• Ѓорче Петров – 483

• Бутел - 319

• Шуто Оризари – 78

• Студеничани – 29

• Сарај – 57

• Арачиново -13

• Илинден – 135

• Сопиште – 49

• Чучер Сандево – 38

• Петровец –54

• Зелениково -26

• Странец – 72

• Нераспределен- 117.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе