Несериозно е среде пандемија да се менува Филипче и да се стави човек кој треба да се снајде, вели Пановски

При ваква состојба во здравството, во време на пандемија, д-р Никола Пановски смета дека е несериозно да се менува актуелниот министер за здравство Венко Филипче. Смената на министерот Филипче доаѓа по договорот за влез во Владата што премиерот Зоран Заев го постигна со Африм Гаши од Алтернатива за обезбедување на парламентарно мнозинство. Во ресорите кои и беа дадени на Алтернатива е и Министерството за здравство кое треба да добие нов министер. 

„За мене човекот е непознат. Не знам дали има искуство во јавното здравство. Доаѓа во ек на пандемија и е несериозно да се стави човек кој треба да се снајде, многу е важно каков тим ќе има меѓутоа без разлика што сум критикувал и ќе критикувам оваа промена не требаше сега да се направи. Башка не е доктор тој е стоматолог, не знам зашто мораше тука да се направи промената“, вели Пановски во неговото гостување на Утринска на Телма.

Доктор Пановски додава дека младите не се тестираат и користат фалсификат сертификати, па се добиваат нереални бројки во однос на позитивните.

Пановски истакна дека во време на пандемијата сите треба да се лекуваат во јавно здравство, без оглед на тоа дали се или не осигуреници на фондот.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе