Соопштение на Министерството за здравство

Нема пациенти со мајмунски сипаници, едно лице ќе биде тестирано на вирусот

На Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информира Министерството за здравство откако некои медиуми објавија дека синоќа лице од Кичево било на пат кон скопската Клиника, а за кого постоело сомневање дека е заразено со оваа болест.

„Во врска со пациентот кој се споменува во медиумите, според информациите од кичевската болница станува збор за суспектен пациент кој е во добра здравствена состојба и со уредни лабораториски резултати, кај кого е дадена препорака за тестирање.

Во моментов се организира епидемиолошки тим кој ќе спроведе епидемиолошка анкета.

До овој момент не е доставен материјал за тестирање во Институтот за јавно здравје и во државата нема потврден случај на мајмунски сипаници“, се вели во соопштението.

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе