Наташа Алуловска е нова директорка на детска клиника

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ја назначил Наташа Алуловска за нова директорка на скопската Клиника за детски болести.

Таа на оваа позиција доаѓа како педијатар кој работи во одделот за неонатологија на детската клиника.

Нејзината претходника, Катерина Ставриќ оваа пролет поднесе неотповиклива оставка поради лични причини, но најави дека ќе остане на функцијата додека не добие наследник.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе