Министерството за здравство ќе проверува дали имало лекарски пропуст во случајот со починатата жена од Струга

Министерството за здравство најави дека ќе изврши целосно ревизија на случајот за да се утврди дали има лекарски пропуст во случајот со смртта на 66-годишната пациентка од околината на Струга.

Кај оваа пациентка вчера беше извршен тест на коронавирусот кој даде позитивни резултати, а таа денеска почина. Таа имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен притисок.

Според информациите од Министерствиото за здравство, по извршената епидемилошка анкета, семејството на починатата жена непосредно пред прогласувањето на кризната состојба во Дебар (13 март) биле на гости во Дебар и имале контакт со еден од таму заболените доктори. Откако се дознало дека докторот бил позитивен на коронавирус, семејството било во домашна самоизолација.

На 24 март, откако се јавиле првите симптоми кај починатата, преку матичниот лекар било закажано тестирање на коронавирус. Материјал за тестирање е земен на 26 март, а резултатите пристигнале вчера.

Откако нагло се влошила состојбата на 66-годишната жена, матичниот лекар веднаш препорачал хоспитализација на Инфективното одделение во охридската болница, но до добивањето на резултатите, пациентката не е примена во болница.

Во Македонија како последица од инфекција од коронавирусот починале 4 лица. Денеска нројката на новозаразени е 22.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе