Министерот на прес-конференција

Филипче понуди оставка до Заев поради трагедијата во Тетово: Како лекар и министер имам интегритет

Министерот за здравство, Венко Филипче предмалку на прес-конференција соопшти дека понудил писмена оставка до премиерот Зоран Заев. Тоа го сторил поради трагедијата во Тетово. 

„Пред година и пол го регистриравме првиот ковид-случај и од тој ден секој ден пред граѓаните стоев отворено и транспарентно, соопштувајќи ги сите и добри и лоши вести. Никогаш не бегав од критика и не останав должен одговор. Сите одлуки кои ги носев беа да се заштити здравјето на граѓаните. Последната трагедија многу ме погоди и жалам за загинатите, сочувствувам со семејствата. Нема зборови што тоа може да го опишат, ниту начин да се надомести загубата. Како лекар и министер имам интегритет, од морални причини понудив пишана оставка до премиерот Зоран Заев. Се заблагодарувам на сите кои веруваа и ме подржуваа во работата, како и на медиумите за нивната транспарентност и посветеност", рече Филипче.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе