Министерот на прес-конференција

Филипче понуди оставка до Заев поради трагедијата во Тетово: Како лекар и министер имам интегритет

Министерот за здравство, Венко Филипче предмалку на прес-конференција соопшти дека понудил писмена оставка до премиерот Зоран Заев. Тоа го сторил поради трагедијата во Тетово. 

„Пред година и пол го регистриравме првиот ковид-случај и од тој ден секој ден пред граѓаните стоев отворено и транспарентно, соопштувајќи ги сите и добри и лоши вести. Никогаш не бегав од критика и не останав должен одговор. Сите одлуки кои ги носев беа да се заштити здравјето на граѓаните. Последната трагедија многу ме погоди и жалам за загинатите, сочувствувам со семејствата. Нема зборови што тоа може да го опишат, ниту начин да се надомести загубата. Како лекар и министер имам интегритет, од морални причини понудив пишана оставка до премиерот Зоран Заев. Се заблагодарувам на сите кои веруваа и ме подржуваа во работата, како и на медиумите за нивната транспарентност и посветеност", рече Филипче.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе