Ковид-биланс: За 24 часа 96 нови случаи, починати нема, 177 оздравеле

Од направени 1.688 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 96 нови случаи на ковид-19 од кои 14 се реинфекции. Оздравени се 177 пациенти, а нема починати Дополнително од Мој Термин е пријавено едно лице кое починало на 4 април. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 55, Битола – 17, Штип – 4, Прилеп и Кавадарци по 3, Велес, Гостивар и Струмица по 2 и во Куманово, Тетово, Охрид, Кичево, Неготино, Ресен, Радовиш и Берово по 1.

Регистрирани сe 177 оздравени пациенти од кои од Скопје – 81, Битола – 24, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Гостивар и Кичево по 7, Прилеп – 6, Куманово, Ресен и Делчево по 5, Струмица – 4, Гевгелија и Свети Николе 3, Неготино – 2, а од Тетово, Радовиш, Виница, Крушево и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид на возраст од 85 години. Пријавеното лице е починато на 04.04.2022 година, во домашни услови. Кај починатото лице е регистриран коморбидитет.

Направените 1.688 тестови се преку: ИЈЗ-124, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-41, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–84, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-36, Биотек-56, Систина-38, лабораторија Лаор-37, Синлаб-6, Ремедика-10, Плодност-18, Генеа-14, Никоб Лаб-155, ВФВ Медикал-41, Ели Медика Плус-14, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 754.

Досега во земјата се направени вкупно 1.992.684 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.390, бројот на оздравени пациенти е 298.099, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.030.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144.899, Активни 565

Куманово 16.606, Активни 17

Битола 15.095, Активни 157

Прилеп 14.093, Активни 52

Тетово 13.438, Активни 12

Кавадарци 10.594, Активни 33

Велес 9.718, Активни 17

Гостивар 9.565, Активни 16

Охрид 8.808, Активни 26

Струмица 8.036, Активни 17

Штип 7.998, Активни 19

Кичево 5.597, Активни 23

Кочани 5.067, Активни 6

Струга 4.708, Активни 6

Гевгелија 4.392, Активни 4

Неготино 3.669, Активни 4

Ресен 2.709, Активни 8

Свети Николе 2.622, Активни 2

Радовиш 2.525, Активни 12

Крива Паланка 2.413, Активни 3

Делчево 1.972, Активни 10

Дебар 1.673, Активни 0

Берово 1.644, Активни 2

Валандово 1.480, Активни 0

Виница 1.387, Активни 4

Пробиштип 1.264, Активни 0

Богданци 1.019, Активни 1

Кратово 962, Активни 2

Крушево 928, Активни 4

Демир Хисар 828, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 591, Активни 5

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 486, Активни 2

Дојран 345, Активни 0

 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе