Ковид биланс: за 24 часа 28 нови случаи, починаа 5 лица

Во последните 24 часа се регистрирани 28 нови случаи на ковид-19 од направени 2.619 тестирања, што е 1 процент од тестираните. Оздравени се 23 пациенти, а починаа 5 лица на возраст од 45 до 79 години, информира Министерството за здравство.

Од новите случаи, повеќе од половината – 26 се од Скопје, 9 се од Куманово, двајца од Тетово и еден од Прилеп. Оздравените пациенти се од Скопје – 15, од Охрид и Струга по 3 и од Куманово и Кочани по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица:  3 лица од Скопје (61г, 75г и 79г) и по едно лице од Куманово (45г) и Струга (72). Сите се починати во болнички услови.

Направените 2.619 тестови се преку: ИЈЗ-189, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово–49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-4, УК Пулмологија со алергологија 12, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–43, МАНУ-72, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Авицена-221, Биотек-314, Систина-131, лабораторија Лаор-300, Синлаб-35, Ремедика-41, Плодност–63, Генеа–18, Никоб лаб-222, ВФВ Медикал-39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 537. Досега во земјата се направени вкупно 821.365 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.469, бројката на оздравени пациенти е 149.551, на починати е 5.467, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.592, Активни 212

Куманово 8.857, Активни 47

Прилеп 8.315, Активни 34

Тетово 7.222, Активни 21

Битола 6.299, Активни 15

Велес 5.469, Активни 2

Гостивар 5.180, Активни 15

Кавадарци 5.153, Активни 2

Охрид 5.008, Активни 16

Штип 4.959, Активни 2

Струмица 4.113, Активни 8

Струга 2.981, Активни 4

Кочани 2.789, Активни 5

Кичево 2.570, Активни 22

Гевгелија 2.195, Активни 4

Неготино 2.184, Активни 4

Свети Николе 1.523, Активни 2

Ресен 1.234, Активни 1

Крива Паланка 1.220, Активни 1

Радовиш 1.161, Активни 8

Берово 1.029, Активни 1

Делчево 972, Активни 4

Дебар 940, Активни 1

Виница 886, Активни 10

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 375, Активни 2

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 2

Дојран 132, Активни 0

 

 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе