Ковид-биланс: Само 41 нов случај, пријавени тројца починати

Во изминатите 24 часа се направени 1.024 тестови, при што се регистрирани 41 нов случај на ковид-19, од кои 10 се реинфекции. Оздравеле 457 пациенти, а починато е едно лице. Дополнително од МојТермин се пријавени уште две лица кои починале на 15 март, а биле на возраст од 55 и 66 години. Бројот на активни случаи на ковид-19 во земјава е 1.566.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 31, Кавадарци – 4, Неготино – 2, а во Куманово, Прилеп, Тетово и Штип по 1.

Регистрирани сe 457 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 250, Битола – 33, Прилеп – 29, Охрид – 28, Тетово – 19, Кичево – 16, Велес – 10, Делчево – 9, Куманово и Гостивар по 6, Кавадарци и Струмица по 5, Кочани, Радовиш, Виница и Крушево по 4, Штип, Гевгелија, Ресен , Дебар и Пробиштип по 3, Струга и Богданци по 2 и од Неготино, Крива Паланка, Валандово, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Кичево (89г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од Скопје (66г) и Кавадарци (55г), од кои едно е починато во домашни услови и едно лице во болнички услови. Пријавените лица се починати на 15.03.2022 год.

Од вкупниот број на починати лица (3), кај две лица се регистрирани коморбидитети.

Направените 1.024 тестови се преку: ИЈЗ-68, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4 ,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-38, Биотек-119, Систина-26, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-135, ВФВ Медикал-17, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 573.

Досега во земјата се направени вкупно 1.970.059 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.711, бројот на оздравени пациенти е 295.914, на починати е 9.231, а бројот на активни случаи изнесува 1.566.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143.925, Активни 845

Куманово 16.571, Активни 40

Битола 14.875, Активни 171

Прилеп 14.025, Активни 86

Тетово 13.423, Активни 18

Кавадарци 10.526, Активни 83

Велес 9.691, Активни 26

Гостивар 9.539, Активни 10

Охрид 8.766, Активни 72

Струмица 8.009, Активни 21

Штип 7.981, Активни 17

Кичево 5.573, Активни 30

Кочани 5.056, Активни 16

Струга 4.701, Активни 18

Гевгелија 4.375, Активни 17

Неготино 3.662, Активни 11

Ресен 2.685, Активни 15

Свети Николе 2.617, Активни 4

Радовиш 2.516, Активни 8

Крива Паланка 2.408, Активни 4

Делчево 1.953, Активни 23

Дебар 1.671, Активни 7

Берово 1.638, Активни 2

Валандово 1.477, Активни 3

Виница 1.383, Активни 6

Пробиштип 1.263, Активни 0

Богданци 1.019, Активни 2

Кратово 961, Активни 3

Крушево 923, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 0

Македонска Каменица 523, Активни 0

Пехчево 485, Активни 0

Дојран 343, Активни 0

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе