Министерство за здравство

Ковид-биланс: Пријавени 11 починати и 340 новозаразени

Од направени се 2.557 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 340 нови случаи на ковид-19 од кои 56 се реинфекции. Оздравени се 526 пациенти, а починаа две лица. Дополнително од Мој Термин се пријавени уште 9 лица кои починале во претходен период, а се на возраст од 63 до 93 години. Бројот на активни случаи е 2.248.  

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 198, Велес – 21, Куманово – 17, Прилеп – 16, Битола – 14,  Кавадарци – 13, Тетово – 10, Гостивар и Ресен по 8, Гевгелија – 7, Кичево и Радовиш по 5, Кочани – 3, Неготино, Берово и Богданци по 2, а во Охрид, Штип, Струга, Крива Паланка, Дебар, Валандово, Кратово, Демир  Хисар и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 526 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 262, Велес – 29, Куманово – 28, Прилеп – 25, Битола – 24, Кавадарци – 23, Тетово – 22, Гостивар – 21, Ресен – 16, Гевгелија – 12, Кичево - 9 , Радовиш, Кочани и Неготино по 7, Берово, Богданци и Охрид по 4, Штип, Струга, Крива Паланка и Дебар по 3, Валандово, Кратово, Демир Хисар и Демир Капија по 2, а од Струмица и Свети Николе по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 2 починати лица од Скопје (84г) и Кичево (75г). Пријавените се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 9 починати лица од: Скопје (4), Куманово (1), Гостивар (1), Свети Николе (1), Крушево (1) и Гевгелија (1).Починатите лица се на возраст од 63г. до 93г. Лицата за починати се пријавени вопериод од 16.02. до 04.03.2022. од нив 4 лица се починати во

болнички услови, а 5 лица се починати во домашни услови. Од вкупниот број на починати лица, кај 8 лица се регистрирани коморбидитети.

Направените 2.557 тестови се преку: ИЈЗ-351, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-44, Авицена-85, Биотек-142, Систина-57, лабораторија Лаор-46, Синлаб-10, Ремедика-15, Плодност-38, Генеа-4, Никоб Лаб-227, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-17, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.200.

Досега во земјата се направени вкупно 1.910.601 тестирања на ковид-19.Вкупната бројка на ковоид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.106, бројот на оздравени пациенти е 288.761, на починати е 9.097 а бројот на активни случаи изнесува 2.248.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 140.127, Активни 1.291

Куманово 16.319, Активни 106

Битола 14.366, Активни 113

Прилеп 13.689, Активни 122

Тетово 13.353, Активни 73

Кавадарци 10.215, Активни 85

Велес 9.528, Активни 96

Гостивар 9.467, Активни 31

Охрид 8542, Активни 33

Штип 7.920, Активни 22

Струмица 7.915, Активни 14

Кичево 5.455, Активни 38

Кочани 4.985, Активни 12

Струга 4.656, Активни 20

Гевгелија 4.288, Активни 33

Неготино 3.622, Активни 20

Ресен 2.618, Активни 40

Свети Николе 2.605, Активни 5

Радовиш 2.484, Активни 12

Крива Паланка 2.382, Активни 14

Делчево 1.900, Активни 0

Дебар 1.648, Активни 13

Берово 1.630, Активни 6

Валандово 1.460, Активни 4

Виница 1.350, Активни 5

Пробиштип 1.259, Активни 4

Богданци 1.004, Активни 5

Кратово 942, Активни 9

Крушево 908, Активни 2

Демир Хисар 815, Активни 9

Македонски Брод 731, Активни 3

Демир Капија 581, Активни 4

Македонска Каменица 521, Активни 3

Пехчево 482, Активни 1

Дојран 339, Активни 0

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе