Ковид-биланс: од 1.537 тестови регистрирани 679 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 1.537 тестови, а регистрирани се нови 679 случаи на ковид-19 од кои 130 се реинфекции. Оздравени се 291 пациент, а нема пријавено починати лица. Бројот на активни случаи на ковид-19 денеска е 4.379, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 273, Битола – 59, Oхрид – 38, Кавадарци – 37, Куманово – 35, Гостивар – 30,  Тетово  – 28, Прилеп –  24, Кочани – 17, Струмица, Берово, Струга и Велес по 13, Гевгелија– 12,Штип – 11, Неготино и Радовиш по 10, Кичево,  Ресен, Делчево, Виница и Кратово по 5, Крива Паланка – 4, Валандово – 3, Свети Николе, Дебар и Крушево по 2, а во Пробиштип, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 291 оздравен пациент од кои од Охрид – 79, Битола – 39, Струга – 33, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Прилеп – 17, Кичево – 11, Скопје и Велес по 9, Неготино – 8, Гевгелија и Радовиш по 7, Куманово и Ресен по 6, Тетово – 5, Дебар – 4, Кочани, Штип и Демир Хисар по 2, Виница и од Крушево, Богданци и Демир Капија по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавено ниту едно починато лице, а не се регистрирани починати лица ниту согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин.

Направените 1.537 тестови се преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-10, ЦЈЗ Тетово-38, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–98, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-33, Биотек-62, Систина-52, лабораторија Лаор-18, Синлаб-16, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-5, Никоб Лаб-41, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 698.

Досега во земјата се направени вкупно 2.130.248 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 332.667, бројот на оздравени пациенти е 318.890, на починати е 9.398, а бројот на активни случаи изнесува 4.379

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      156.848, Активни   1.826

Куманово    17.696, Активни    191

Битола      17.183, Активни    287

Прилеп      15.047, Активни    190

Тетово      14.197, Активни    205

Кавадарци   11.618, Активни    186

Велес              10.487, Активни    129

Гостивар    10.085, Активни    156

Охрид             9.798, Активни     185

Струмица    8.554, Активни     133

Штип               8.515, Активни     100

Кичево      5.950, Активни     68

Кочани      5.349, Активни     70

Струга      5.051, Активни     101

Гевгелија   4.666, Активни     69

Неготино    3.992, Активни     78

Ресен             2.942, Активни     45

Свети Николе 2.741, Активни     25

Радовиш     2.730, Активни     82

Крива Паланка 2.558, Активни     23

Делчево     2.031, Активни     16

Дебар              1.772, Активни     31

Берово      1.770, Активни     35

Валандово   1.570, Активни     15

Виница      1.435, Активни     19

Пробиштип   1.289, Активни     1

Богданци    1.061, Активни     14

Кратово     1.061, Активни     27

Крушево     995, Активни      31

Демир Хисар   902, Активни      21

Македонски Брод 773, Активни      7

Демир Капија      614, Активни      7

Македонска Каменица 530, Активни      4

Пехчево     493, Активни      0

Дојран      364, Активни      2

 

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе