12 градови без активни случаи

Ковид-биланс: 72 нови случаи, пријавени двајца починати

Нови 72 случаи на ковид-19 се регистрирани од направени 1.124 тестови, а од нив 20 се реинфекции. Оздравени се 54 пациенти, а во изминатите 24 не се пријавени починати лица. Пријавени се две лица кои починале во претходен период.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 53, Битола – 8, Тетово, Охрид и Берово по 2 и во Куманово, Прилеп, Штип, Кочани и Гевгелија по 1.

Регистрирани сe 54 оздравени пациенти од кои од Скопје – 34, Штип – 5, Охрид – 4, Битола и Берово по 3, а од Куманово, Кавадарци, Гостивар, Струмица и Неготино по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани две починати лица од: Охрид (82г) и Велес (74г). Едно лице е починато во домашни и едно лице во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 24.05 до 28.05.2022 година.

Направените 1.124 тестови се преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-25, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-20, Биотек-42, Систина-35, лабораторија Лаор-43, Синлаб-7, Ремедика - 4, Плодност-10, Генеа-3, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 589.

Досега во земјата се направени вкупно 2.058.297 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.157, бројот на оздравени пациенти е 302.344, на починати е 9.309, а бројот на активни случаи изнесува 504.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 14.7065, Активни 339

Куманово 16.675, Активни 5

Битола 15.678, Активни 49

Прилеп 14.216, Активни 8

Тетово 13.482, Активни 7

Кавадарци 10.687, Активни 5

Велес 9.797, Активни 9

Гостивар 9.608, Активни 3

Охрид 8.932, Активни 27

Штип 8.074, Активни 14

Струмица 8.073, Активни 0

Кичево 5.651, Активни 3

Кочани 5.096, Активни 6

Струга 4.728, Активни 1

Гевгелија 4.423, Активни 2

Неготино 3.695, Активни 7

Ресен 2.751, Активни 2

Свети Николе 2.634, Активни 3

Радовиш 2.531, Активни 0

Крива Паланка 2.418, Активни 1

Делчево 1.986, Активни 1

Берово 1.691, Активни 9

Дебар 1.677, Активни 1

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 1

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе