Министерство за здравство

Ковид-биланс: 294 нови случаи и пријавени шестмина починати

Од направени 2.430 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 294 нови случаи од кои 41 се реинфекции. Оздравени се 235 пациенти, а починаа две лица. Дополнително се пријавени уште 4 лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи во земјава е 1.835.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 149, Битола – 36, Прилеп – 20, Кавадарци – 17, Велес – 11, Охрид – 10, Куманово – 8, Струга – 7, Кичево – 6, Неготино, Ресен и Делчево по 4, Штип и Кочани по 3, Тетово, Крива Паланка, Дебар и Берово по 2 и во Струмица, Свети Николе, Виница и Демир Хисар по 1.

Регистрирани сe 235 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 149, Битола – 25, Кавадарци – 14, Куманово – 8, Прилеп – 6, Гевгелија – 5, Струмица и Кичево по 4, Гостивар, Кочани и Делчево по 3, Тетово, Велес и Охрид по 2, а од Ресен, Валандово, Виница, Крушево и Македонкса Каменица по 1.

Во текот на изминатите 24 часа,  се регистрирани две починати лица од: по едно починато лице од Скопје (70г) и Ресен (78г). Сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица, од Скопје (1), Кичево (1), Штип (1) и Кочани (1), на возраст од 74 до 82 години. Пријавените лица се починати во период од 22.03. до 25.03.2022 година. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Кај сите починати лица биле регистрирани коморбидитети.

Направените 2.430 тестови се преку: ИЈЗ-287, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-75, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–203, Жан Митрев (Филип Втори)-52, Авицена-86, Биотек-61, Систина-48, лабораторија Лаор-64, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност-22, Генеа-4, Никоб Лаб-190, ВФВ Медикал-51, Ели Медика Плус-24, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.035.

Досега во земјата се направени вкупно 1.960.264 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.717, бројот на оздравени пациенти е 294.662, на починати е 9.220, а бројот на активни случаи изнесува 1.835.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 143.364, Активни 1.007

Куманово 16.544, Активни 47

Битола 14.777, Активни 168

Прилеп 13.981, Активни 103

Тетово 13.413, Активни 39

Кавадарци 10.473, Активни 81

Велес 9.678, Активни 43

Гостивар 9.529, Активни 15

Охрид 8.717, Активни 73

Струмица 7.992, Активни 19

Штип 7.966, Активни 13

Кичево 5.556, Активни 41

Кочани 5.046, Активни 26

Струга 4.694, Активни 14

Гевгелија 4.361, Активни 16

Неготино 3.658, Активни 14

Ресен 2.674, Активни 13

Свети Николе 2.614, Активни 2

Радовиш 2.514, Активни 11

Крива Паланка 2.405, Активни 2

Делчево 1.941, Активни 31

Дебар 1.670, Активни 12

Берово 1.638, Активни 7

Валандово 1.474, Активни 3

Виница 1.378, Активни 7

Пробиштип 1.263, Активни 5

Богданци 1.019, Активни 7

Кратово 960, Активни 3

Крушево 919, Активни 7

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 586, Активни 1

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 485, Активни 1

Дојран 343, Активни 1

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе