Короната зеде уште три животи, нови 134 лабораторски потврдени случаи на вирусот

Од направени 912 лабораториски тестови потврдени се 134 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, од кои 33 лица повторно се заразиле со вирусот. Едно лице почина како последица од болеста, додека во регистерот на умрени лица се запишани уште две лица кои починале кон крајот на август. Само Дојран, и тоа со денови, нема пријавено активни случаи на ковид-19.

Новите случаи на ковид-19 се во следните градови:

Скопје – 63, Битола – 13, Крива Паланка – 7, Кавадарци – 6, Ресен и Крушево – по 5, Прилеп и Гостивар – по 4, Куманово, Струга, Берово и Кратово – по 3, Велес, Штип, Кочани и Гевгелија – по 2, Тетово, Охрид, Струмица, Кичево, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 144 оздравени пациенти од: Скопје – 81, Битола – 8, Штип – 7, Прилеп и Куманово – по 6, Велес и Кочани – по 5, Гостивар и Струмица – по 4, Крива Паланка, Кавадарци, Неготино и Радовиш – по 3, Ресен, Гевгелија, Тетово, Охрид, Кичево и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Куманово (65г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, регистрирани се две починати лица, од Струмица (74г) и Виница (76г). Едно лице е починато во болнички и едно лице во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 29.08. - 31.08.2022

Направени се 912 тестови: ИЈЗ-107, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-14, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-21, Биотек-90, Систина-29, лабораторија Лаор-0, Синлаб-10, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-0, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 430.

Досега во земјата се направени вкупно 2.155.983 тестирања на ковид-19, а  вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 341.261, бројот на оздравени пациенти е 330.472, на починати е 9.502, а бројот на активни случаи изнесува 1.287

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160.454, Активни   586
Куманово    18.128, Активни    34
Битола       17,833, Активни   105
Прилеп      15.403, Активни    49
Тетово       14.432, Активни    49
Кавадарци   12.008, Активни    42
Велес            10.744, Активни     31
Гостивар     10.268, Активни    17
Охрид            10.267, Активни    69
Струмица     8.764, Активни     10
Штип              8.716, Активни    27
Кичево        6.058, Активни    21
Кочани        5.533, Активни    26
Струга         5.169, Активни    16
Гевгелија       4.860, Активни    13
Неготино      4.121, Активни     9
Ресен              3.012, Активни    16
Радовиш      2.828, Активни    14
Свети Николе 2.791, Активни    10
Крива Паланка2.647, Активни    16
Делчево       2.172, Активни    46
Берово        1.860, Активни    26
Дебар              1.811, Активни     4
Валандово    1.596, Активни     3
Виница        1.479, Активни     7
Пробиштип    1.299, Активни     2
Кратово        1.109, Активни    10
Богданци       1.099, Активни    3
Крушево       1.032, Активни   13
Демир Хисар      925, Активни    1
Мак. Брод         796, Активни     7
Демир Капија   629, Активни     1
Мак. Каменица  534, Активни     3
Пехчево          515, Активни     1
Дојран            369, Активни     0

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе