Капацитетите во дебарската болница преполни

Болничките легла во двете одделенија, инфективното и хируршкото, се веќе пополнети и во Општата болница со проширена дејност во Дебар се размислува за пренамена и на други одделенија за ковид пациенти, изјави за МИА Баки Алили, директор на болницата.

„Напливот на заразени на кои им е неопходен болнички третман е голем. Болничките кревети во Ковид центарот во инфективното одделение и во хруршкото, кое неодамна го пренаменивме за ковид пациент, се пополнети. Поради зголемениот број случаи со потешка форма, размислуваме да пренамениме и некое од другите одделенија“, додаде Алили.

Според него моментно хоспитализирани се 38 ковид пациенти, од нив дури 33 се на кислородна поддршка а амбулантски се лекуваат дневно по најмалку 30 лица.

„Во здравствени установи во Скопје имаме седум наши сограѓани, откако, за жал, денеска еден, жител на Дебар, почина. Тој по дванесет дневен третман во нашата болница вчера беше транспортиран во Скопје, по барање на неговите најблиски. Голем е бројот на оние кои доаѓаат на прегледи со симптоми на опасниот вирус“, посочува тој.

Во општините Дебар и Центар Жупа, кои со здравствена заштита ги покрива дебарската болница, заклучно со вчерашниот ден само овој месец опасниот вирус е дијагностициран кај 342, главно невакцинирани, во списокот на закрепнати се внесени вкупно 11, додека, за жал, починале 16 лица вклучувајќи ја и денешната жртва.

Во меѓувреме непречено се одвива процесот на имунизација против опасниот вирус, вели Алили и нагласува дека денеска се аплицирани 220 вакцини. 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе