Бројот на активни случаи достигна 21.883

И денеска над 2.000 нови случаи на ковид-19, починаа вкупно 19 лица

Од направени 6.119 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 2.019 нови случаи на ковид-19, односно 33 отсто од тестираните се позитивни. Од позитивните случаи 254 се реинфекции, а од нив 2 се втора реинфекција. Оздравени се 973 пациенти, а починаа 15 лица. Дополнително се пријавени уште 4 лица кои починале во претходен период.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 968, Битола – 150, Кавадарци – 104, Куманово – 75, Тетово – 71, Прилеп – 64, Велес – 62, Струмица – 61, Гевгелија – 48, Кочани – 45, Охрид – 41, Штип – 38, Гостивар и Ресен по 33, Неготино – 31, Радовиш – 27, Струга – 26, Кичево – 24, Свети Николе и Делчево по 18, Валандово – 13, Берово – 12, Виница и Богданци по 10, Крива Паланка – 9, Крушево, Демир Хисар и Македонски Брод по 5, Кратово – 4, Пробиштип, Пехчево и Дојран по 2 и во Дебар, Македонска Каменица и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 973 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 558, Охрид – 87, Битола - 70, Куманово – 38, Струга – 29, Струмица – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 20, Штип – 19, Тетово – 15, Гевгелија – 11, Ресен – 9, Кичево и Крива Паланка по 8, Гостивар – 7, Велес, Радовиш и Крушево по 6, Дебар – 5, Свети Николе и Берово по 4, Кратово – 3, Кочани и Валандово по 2, а од Виница, Богданци, Демир Хисар, Пробиштип и Демир Капија по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 15 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 70г, 85г и 85г), 3 починати од Прилеп (71г, 72г и 82г), 2 починати лица од Битола (84г и 84г) и по едно починато лице од Гостивар (72г), Охрид (81г), Кочани (70г), Свети Николе (79г), Струмица (78г) и Штип (78г). Од нив 14 починале во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се четири починати лица, од Скопје (1), Велес (1), Делчево (1) и Радовиш (1) на возраст од 72г до 75г. Пријавените се починати во период од 18.01.2022 до 22.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=19), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 17 се регистрирани коморбидитети.

Направените 6.119 тестови се преку: ИЈЗ-533, ЦЈЗ Скопје-108, ЦЈЗ Битола-99, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-95, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–177, Жан Митрев (Филип Втори)-171, Авицена-237, Биотек-298, Систина-117, лабораторија Лаор-181, Синлаб-43, Ремедика-20, Плодност-97, Генеа-17, Никоб Лаб-1.114, ВФВ Медикал-113, Ели Медика-43, Ројал Медика–32, Спектра-ММ-34, Рапид Лаб–48, Жан Митрев Струмица–20, Нова Лаб Дијагностика–22, Рамус-57, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.366.

Досега во земјата се направени вкупно 1.762.045 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 261.347, бројот на оздравени пациенти е 231.179, на починати е 8.285, а бројот на активни случаи изнесува 21.883.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 118.549, Активни 11.802

Куманово 14.497, Активни 770

Прилеп 12.519, Активни 790

Битола 12.372, Активни 1691

Тетово 12.160, Активни 548

Гостивар 8.629, Активни 348

Кавадарци 8.612, Активни 711

Велес 8.280, Активни 464

Охрид 7.794, Активни 635

Штип 7.400, Активни 328

Струмица 7.028, Активни 482

Кичево 4.850, Активни 312

Кочани 4.545, Активни 259

Струга 4.303, Активни 264

Гевгелија 3.635, Активни 441

Неготино 3.045, Активни 259

Свети Николе 2.371, Активни 125

Ресен 2.293, Активни 255

Радовиш 2.174, Активни 198

Крива Паланка 2.151, Активни 108

Делчево 1.722, Активни 176

Берово 1.626, Активни 103

Дебар 1.492, Активни 17

Валандово 1.315, Активни 175

Виница 1.269, Активни 58

Пробиштип 1.240, Активни 40

Кратово 869, Активни 60

Богданци 834, Активни 93

Крушево 811, Активни 129

Демир Хисар 759, Активни 76

Македонски Брод 621, Активни 42

Македонска Каменица 487, Активни 46

Демир Капија 477, Активни 29

Пехчево 412, Активни 33

Дојран 206, Активни 16

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе