Министерство за здравство

Главниот кризен штаб ја усвои препораката за кратење на изолацијата од 10 на 7 дена

На синоќешната седница на Главниот координативен кризен штаб за справување со ковид-19 се усвои препораката за кратење на периодот на изолација после позитивен ПЦР ковид тест од 10 на 7 дена. Препораката е врз основа на предлог на Комисијата за заразни болести, поради полесната клиничка слика предизвикана од омикрон сојот.

На синоќешната втора седница на Главниот координативен кризен штаб министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната состојба со пандемијата предизвикана од ковид-19.
Препораката е доставена до Владата и треба да биде дискутирана на следната владина седница.
 

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе