Министерство за здравство

Филипче: Во Заводот за рехабилитација 8 позитивни теста кај медицински лица

Добрата вест денеска е тоа дека од Инфективната клиника во Скопје испишани се 9 пациенти и упатени на домашно лекување. Пациентите имаа полесна клиничка слика и по двата негативни теста се пуштени дома. Деновиве очекуваме уште такви случаи затоа што имаме повеќе пациенти со лесна клиничка слика, па по двојното тестирање се очекува набрзо и други пациенти да бидат пуштени дома, изјави попладнево Венко Филипче, министерот за здравство.

Тој ги повтори бројките од статистиката на денот - 26 нови случаи, од кои 19 се во Скопје, една жртва (79 годишен пациент од Дебар), на Инфективната клиника во Скопје сега има вкупно 47 пациенти, тројца се на механичка вентилација, а со кислородна поддршка се 9 пациенти.

Хирургот Горан Валевски е нов дректор на охридската болница, каде денес завршува санитарната и здравствената инспекција по што ќе се анализираат сите информации и документи од матичниот лекар, од болницата.. Според нашите сознанија имало пропуст, но се чека на официијалниот заклучок на санитарните и здравствените инспектори, рече Филипче.

Министерот информираше дека по тестирањата на врабтените и пациентите во Заводот за рехабилитација во Скопје (46 вработени и 6 пациенти), кај 8 медицински лица тестот бил позитивен, како и кај двајца пациенти. Се чекаат резултатите од уште 16 пациенти, а Заводот не работи веќе неколку дена, а така ќе биде и во наредните денови. Клиникаата за кожни болести почна да работи.

Дневно во Македонија се вршат меѓу 200-300 теста од коронавирусот. „Значи имама отприлика иста дневна бројка на заболени пациенти, а повеќе тестирања дневно“, изјави Филипче.  

И покрај тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп, американската разузнавачка заедница веќе долго време ја смета појавата на пандемии како една од најголемите закани.

повеќе

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет.

повеќе