Министерство за здравство

Филипче: Пет нови пациенти со коронавирус

Пет нови случаи и двајца дијагностицирани во друга лабораторија што треба да се потврдат во нашата лабораторија, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на вечерната прес-конференција.

„Тестовите на пет нови пациенти се позитивни на коронавирусот. Двајца други пациенти имале позитивен тест во болницата „Жан Митрев“, но тие тестови мора да се ускладат, да се проверат во лабораторијата на Институтот за јавно здравје. Дел од лицата што биле во контакт со овие лица веќе се во самоизолација“, изјави Филипче.

Министерот вели дека четири лица се од Дебар, а една жена на возраст од 54 години во земјава допатувала од Холандија, преку Виена. Сите лица од авионот се контактирани, членовите на нејзиното семејство и таксистот, и за сите нив е одредена мерка за самоизолација, рече Филипче.

Вкупниот број на потврдени случаи сега е 23.

На Инфективната клиника во Скопје хоспитализирани се 14 луѓе. 

На новинарско прашање за состојбата на лицата што биле во контакт со директорка на кожната клиника, лекарката Нина Цаца Биљановска, Филипче рече дека околу 200 лица биле во контакт со неа и дека немаат никакви симптоми.

„Сите лица кај кои е дијагностициран вирусот се со лесна и средна клиничка слика, а само една пациентка е на респираторна машина. Сите лица во Дебар на домашно лекување се со лесна клиничка слика и во континуирана комуникација со лекарите“, рече Филипче.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе