„Меките мерки“

Филипче: Остануваат маските, дистанцата и дезинфицирањето раце

Целосно сме подготвени да се носиме со ситуацијата. Епидемијата е целосно под контрола. Вирусот е тука и ќе биде тука. Меките мерки, маски, дистанца и дезинфекција на рацете останува да важат, изјави вечерва Венко Филипче, министерот за здравство.

„Денеска е точно три месеци откога беше дијагностицирања првата пациентка заразена од коронавирусот. По три месеци, денеска сме на раскрсница - да го враќаме животот во нормала со почитување на сите заштитни мерки или да продолжи важењето на сите овие рестриктивни мерки. Одлучивме да го враќаме животот во нормала. Првата битка е добиена, но борбата трае и ќе трае. Ќе мора да научиме да живееме со вирусот. Сите досегашни мерки се носеа врз основа на науката и бројките. Тоа се мерките донесени во сите земји, со мали модификации. Продолжуваме понатаму со важење на овие меки мерки“, изјави Филипче.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе