По веста за пожар министерот за здравство

Филипче: Има жртви во модуларната ковид-болница во Тетово која изгоре

„Страотна несреќа се случи во Тетово каде има и жртви во пожарот кој го зафати Ковид центарот. Точниот број на лица кои го загубиле животот, повредените и нивната состојба се утврдува во моментов“, објави министерот за здравство Венко Филипче кој вечерва е во Тетово.

„Пожарот е веќе изгаснат и сите тимови од болницата се мобилизирани да дадат помош на повредените. Тие итно се траснспортираат во Скопје за да им се даде соодветна нега, тимовите на Клиника се мобилизирани. Наскоро ќе излеземе со нови информации“, вели Филипче.

Огнот во модуларната болница избувнал во 21 часот и брзо се проширил, веројатно заради кислородната инсталација потребна за лекување на пациентите. Во моментот на пожарот имало 84 пациенти. Според неофицијални информации има жртви и меѓу медицинските лица.

Инаку, деновиве беше приведено едно лице кое е осомничено за случајот од пред две недели кога била пресечена цевка од доводот за кислород за пациентите болни од ковид-19 кои се лекувале во тетовскиот клинички центар.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе