Министерство за здравство

Филипче: И двајца бугарски државјани во домашен карантин

Пациентката кај која е потврдено присуството на коронавирусот е во стабилна состојба, нема знаци на компликации и е во фаза на опоравување. Патниците кои патуваа со неа се во домашна изолација и во добра состојба. Од утрово имаме еден патник од Струмица кој дошол од Италија на 22 февруари, добил некои симптоми на грип, се јавил на еден од телефоните и од него е земен материјал. Во текот на денот ќе известите за резултатите од тестирањето, изјави утрово министерот за здравство Венко Филипче.

Тој додаде дека и двајца бугарски државјани кои работат во една битолска компанија, се пријавиле дека биле во Италија и тие се во 14-дневен домашен карантин.

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе