Дневна статистика на Министерството за здравство

Две лица починаа, три нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа, од направени 1.601 тестирања, регистрирани се три нови случаи на ковид-19, сите во Скопје. Пријавени се две починати лица во болнички услови, еден од Скопје (76г) и еден од Куманово (75г). Регистрирани се 15 оздравени пациенти, шест во Скопје, по две оздравени лица во Прилеп, Битола и Кичево и по еден во Тетово, Неготино и Виница. Во десет градови нема активни случаи на ковид-19.

Направени се 1.601 тестови преку: ИЈЗ-30, ЦЈЗ Скопје-15, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–7, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-88, Авицена-137, Биотек-177, Систина-132, лабораторија Лаор-0, Синлаб-1, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-94, ВФВ Медикал-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 910.

Досега во земјата се направени вкупно 856.274 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.627, бројката на оздравени пациенти е 149.877, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 273.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 6.8643, Активни 102
Куманово 8.878, Активни 34
Прилеп 8.326, Активни 24
Тетово 7.241, Активни 23
Битола 6.304, Активни 8
Велес 5.472, Активни 4
Гостивар 5.181, Активни 8
Кавадарци 5.153, Активни 0
Охрид 5.016, Активни 14
Штип 4.960, Активни 1
Струмица 4.117, Активни 5
Струга 2.981, Активни 1
Кочани 2.792, Активни 3
Кичево 2.591, Активни 20
Гевгелија 2.195, Активни 2
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.523, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.226, Активни 6
Радовиш 1.161, Активни 2
Берово 1.029, Активни 0
Делчево 973, Активни 1
Дебар 941, Активни 1
Виница 886, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 4
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе