Две лица починаа, 590 новорегистрирани на ковид-19

Во последните 24 часа од ковид-19 починаа две лица, информира Институтот за јавно здравје. Направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на вирусот.

Новорегистрираните случаи на ковид-19 се во следните градови:

Скопје – 261, Битола – 34, Кавадарци – 31, Охрид – 27, Тетово – 23, Куманово и Велес – по 21, Прилеп – 19, Делчево – 17, Штип – 16, Гевгелија – 12, Струмица и Струга – по 11, Кочани – 10, Гостивар и Неготино – по 9, Радовиш и Виница – по 7, Берово – 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Кичево и Валандово – по 4, Ресен , Свети Николе и Демир Капија – по 3, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Дебар, Пробиштип и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (590), регистрирани се 142 реинфекции.

Регистрирани сe 583 оздравени пациенти од: Скопје – 241, Битола – 44, Кавадарци – 43, Куманово – 40, Штип – 26, Велес – 24, Прилеп – 23, Тетово и Гевгелија – по 19, Гостивар – 18, Радовиш – 16, Струмица и Неготино – по 15, Делчево – 10, Кичево – 5, Валандово – 4, Ресен, Свети Николе, Кратово и Демир Капија – по 3, Охрид, Струга и Крива Паланка – по 2, Кочани, Пробиштип и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (72г) и Охрид(82г). Двете лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.593 теста преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-42, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-49, Биотек-52, Систина-50, лабораторија Лаор-10, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-6, Генеа-13, Никоб Лаб-52, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 728.

Досега во земјата се направени вкупно 2.137.986 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.041, бројот на оздравени пациенти е 323.051, на починати е 9.426, а бројот на активни случаи изнесува 3.564

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно),        Активни случаи (вкупно)
Скопје      158.210, Активни   1.458
Куманово    17.858, Активни      149
Битола       17.422, Активни      243
Прилеп      15.188, Активни      148
Тетово        14.311, Активни     128
Кавадарци    11.776, Активни     138
Велес             10.606, Активни      114
Гостивар      10.177, Активни      100
Охрид              9.976, Активни     229
Струмица      8.654, Активни      92
Штип               8.610, Активни      87
Кичево         5.998, Активни      62
Кочани         5.406, Активни      68
Струга          5.106, Активни     78
Гевгелија        4.734, Активни     55
Неготино       4.061, Активни     73
Ресен               2.969, Активни     28
Радовиш       2.781, Активни     54
Свети Николе  2.755, Активни     12
Крива Паланка 2.584, Активни     23
Делчево         2.087, Активни     53
Берово         1.791, Активни     30
Дебар               1.785, Активни     20
Валандово     1.581, Активни       7
Виница         1.451, Активни     21
Пробиштип     1.294, Активни      5
Богданци        1.075, Активни    15
Кратово         1.077, Активни     17
Крушево        1.008, Активни     22
Демир Хисар       908, Активни     11
Македонски Брод 782, Активни     8
Демир Капија    621, Активни     7
Мак. Каменица   533, Активни     4
Пехчево            501, Активни     5
Дојран              365, Активни     0

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе