Дневна статистика на Министерството за здравство

Две лица починаа, 20 нови случаи на ковид-19

Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.507, бројката на оздравени пациенти е 149.612, на починати 5.470, а бројот на активни случаи изнесува 425. Во Скопје бројот на активни случаи се намали на 189 и е единствен град со трицифрен број на инфицирани лица.

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на ковид-19 од:

Куманово – 5, Скопје и Битола – по 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид, Кичево и Крива Паланка – по 1.

Регистрирани се 30 оздравени пациент од:
Скопје – 21, Куманово, Прилеп и Виница – по 2, Кочани, Гевгелија и Берово – по 1.

Пријавени се 2 починати лица: од Скопје (63г и 78г), двајцата се починати во болнички услови.

Направени се 2.885 тестови преку: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–21, МАНУ-54, Жан Митрев (Филип Втори)-226, Авицена-320, Биотек-514, Систина-129, лабораторија Лаор-197, Синлаб-28, Ремедика-30, Плодност–46, Генеа–78, Никоб лаб-307, ВФВ Медикал-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 565.

Досега во земјата се направени вкупно 826.661 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.507, бројката на оздравени пациенти е 149.612, на починати е 5.470, а бројот на активни случаи изнесува 425.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.604, Активни 189
Куманово 8.867, Активни 53
Прилеп 8.316, Активни 31
Тетово 7.226, Активни 23
Битола 6.303, Активни 17
Велес 5.469, Активни 2
Гостивар 5.180, Активни 15
Кавадарци 5.153, Активни 0
Охрид 5.009, Активни 17
Штип 4.959, Активни 2
Струмица 4.113, Активни 7
Струга 2.981, Активни 4
Кочани 2.791, Активни 4
Кичево 2.571, Активни 21
Гевгелија 2.195, Активни 3
Неготино 2.184, Активни 4
Свети Николе 1.523, Активни 2
Ресен 1.234, Активни 1
Крива Паланка 1.222, Активни 2
Радовиш 1.161, Активни 7
Берово 1.029, Активни 0
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 5
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 376, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе