Намален бројот на болни во ковид-центрите

Две болни лица од ковид-19 примени на болничко лекување во Скопје во последните 24 часа

Во изминатите 24 часа во Скопје се хоспитализирани двајца пациенти заболени од ковид19, а еден пациент како оздравен е пуштен домат. Вкупно 51 лице се лекува на инфективните одделенија во Скопје, а 75 во болниците во другите градови, повеќето од пациентите се на кислородна поддршка.

Во ковид центарот на Институтот за ТБЦ се лекуваат седум пациенти, во ГОБ „8 Септември“ има 17 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 27 лица.

Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 90 слободни места во скопските центри, додека низ целата земја празни се околу 500 болнички легла.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 10 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19, во болницата во Штип-10 пациенти, на инфективното одделение во Тетово - 5 пациенти, во Велес - 7 болни, во Куманово 14 пациенти, во ковид центарот во Охрид - 5 пациенти, во Прилеп - 3, во Гостивар - 7, а во Струга 5 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 7 пациенти, во Кичево 2 и во Кавадарци и во Гевгелија нема хоспитализирано лица позитивни и суспектни на корона вирусот.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе