24-часовен биланс

Двајца починати и 19 нови случаи на ковид-19 од 3.680 тестирања

Од направени 3.680 тестирања во изминатите 24 часа регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје 7, 4 во Куманово, 3 во Крива Паланка и по еден во Прилеп, Охрид, Струмица, Тетово и Кичево. Оздравени се 14 пациенти од Скопје – 6, Куманово -5, Тетово – 2  и од Кичево – 1. Починаа две лица, по еден од Скопје (80г) и од Куманово (73г).

Направените 3.680 тестови се преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-42, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-3, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–25, МАНУ-91, Жан Митрев (Филип Втори)-212, Авицена-490, Биотек-602, Систина-123, лабораторија Лаор-209, Синлаб-48, Ремедика-40, Плодност–109, Генеа–111, Никоб лаб-635, ВФВ Медикал-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 622. Досега во земјата се направени вкупно 848.334 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.612, бројката на оздравени пациенти е 149.722, на починати е 5.474, а бројот на активни случаи изнесува 416.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 68.636, Активни 158

Куманово 8.878, Активни 48

Прилеп 8.325, Активни 33

Тетово 7.240, Активни 31

Битола 6.304, Активни 15

Велес 5.471, Активни 3

Гостивар 5.181, Активни 14

Кавадарци 5.153, Активни 0

Охрид 5.016, Активни 24

Штип 4.960, Активни 3

Струмица 4.115, Активни 8

Струга 2.981, Активни 4

Кочани 2.791, Активни 4

Кичево 2.589, Активни 33

Гевгелија 2.195, Активни 2

Неготино 2.184, Активни 3

Свети Николе 1.523, Активни 0

Ресен 1.234, Активни 0

Крива Паланка 1.226, Активни 6

Радовиш 1.161, Активни 5

Берово 1.029, Активни 0

Делчево 973, Активни 4

Дебар 941, Активни 2

Виница 886, Активни 5

Пробиштип 789, Активни 0

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 1

Демир Хисар 400, Активни 3

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 377, Активни 4

Македонски Брод 359, Активни 1

Пехчево 268, Активни 0

Македонска Каменица 249, Активни 1

Дојран 132, Активни 0

 

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе