Епидемиолошка состојба

Двајца починати 56 нови заразени со коронавирусот

Во последните 24 часа од направени 529 тестови регистрирани се 56 нови случаи на заразени со коронавирус. Од нив 36 се во Скопје, Прилеп и Охрид тројца, двајца се во Битола и по еден регистриран заразен има во Кавадарци, Велес, Струмица, Штип, Неготино, Кратово, Крушево и Македонски Брод

 

Од вкупниот број на позитивни (56), регистрирани се 9 реинфекции. Регистрирани сe 69 оздравени пациенти најмногу во Скопје 51, Куманово и Прилеп четворица, Штип и Тетово двајца а во Велес, Кратово и Крива паланка е регистириран по еден оздравен пациент.

Согласно, Регистарот на починати од Мој Термин, регистрирани се двајца починати пацинети, од Кавадарци (76) и Скопје (85). И двајцата се починати во домашни услови.

Направени се 529 тестови: ИЈЗ-61, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-6, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-27, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-11, Биотек-9, Систина-6, лабораторија Лаор-2, Синлаб-1, Ремедика-8, Плодност-0, Генеа-2, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-3, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 256.

Досега во земјата се направени вкупно 2.173.215 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.319, бројот на оздравени пациенти е 333.343, на починати е 9.544 а бројот на активни случаи изнесува 432.

 

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе